recenzje filmów

New Year Blues

Znane też jako: New Year’s Eve, Saehaejeonya, 새해전야

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Reżyseria: Hong Ji Young

Premiera: 2021

Obsada: Kim Kang Woo, Yoo In Na, Yoo Yeon Seok, Lee Yeon Hee, Lee Dong Hwi, Chen Du-ling, Yeom Hye Ran, Sooyoung (SNSD), Yoo Tae Oh

 

Wydaje mi się, że dopiero w tym roku koreański przemysł filmowy naprawdę się otworzył na możliwość premier na platformach streamingowych… „New Year Blues” się jeszcze na to nie załapało, a przecież to koreański odpowiednik sezonowych filmów świątecznych, jakich od groma na Netliksie. Jeden z tych filmów, na które czekało się całą wieczność, odkąd nałożono covidowe restrykcje, a ostatecznie się o nich zapomniało. Największą ironią w tym wszystkim jest to, że film ten nawet nie miał premiery w grudniu, jak zamierzano, ale w walentynki… Z premedytacją poczekałam na tytułowy Nowy Rok, aby go obejrzeć i wczuć się w ten sezonowy klimat.

Ensemble movies to już oklepany trik. Wystarczy jednak właściwa chemia między ludźmi, zresztą jak w każdej komedii romantycznej. „New Year Blues” to film o czterech parach – dwóch będących w długim związku i dwóch, które dopiero się poznają w wyniku wydarzeń, a wszyscy połączeni są przypadkowymi spotkaniami, pracą czy ogólnym motywem ostatnich dni, w których natrafiają jeszcze na kilka przeszkód, ale wiadomo przecież, że nowy rok przyniesie nowe postanowienia.

Kang Ji Ho (Kim Kang Woo) jest policjantem. Rehabilitantka Lee Hyo Young (Yoo In Na) składa wniosek o personalną ochronę w obawie przed nachodzącym ją mężem, z którym się rozwodzi. Spędzając razem czas, niespodziewanie zbliżają się do siebie jako rozwodnik i przyszła rozwódka. Min Jin Ah (Lee Yeon Hee) również wyszła z długiego związku, będąc porzuconą przez chłopaka, którego przez wiele lat wspierała finansowo i emocjonalnie, aż zdobył dobrą posadę. Wylatuje last-minute do Argentyny, wydając ich wspólne oszczędności na podróże i poznaje tam Jae Heona (Yoo Yeon Seok), który również zostawił za sobą gorączkowe życie w Korei, pracując obecnie w winiarni. Z drugiej strony mamy niepełnosprawnego snowboardzistę Kim Rae Hwana (Yoo Tae Oh), który chce wykazać się przed jego dziewczyną Han Oh Wol (Sooyoung), czując, że tylko on otrzymuje od niej wszystko, zamiast sam dawać oraz agenta podróży Oh Yong Chana (Lee Dong Hwi) i jego chińską narzeczoną Yao Lin (Chen Du-ling), z którą jego starsza siostra Yong Mi (Yeom Hye Ran) nie może się porozumieć z powodu bariery językowej. Te dwie pary doświadczą kryzysu w swoich narzeczeństwach pod wpływem zewnętrznych presji.

Reżyserka Hong Ji Young powtarza się po „Marriage Blue” z 2013 roku. Stawia to „New Year Blues” w dziwnym położeniu, ponieważ drugi film o tej samej strukturze i motywie przewodnim nie jest jednak żadnym sequelem czy prequelem. To po prostu niedokładna kopia. Ogólnie nie ma niczego złego w kręceniu kolejnych ensemble movies na święta w hallmarkowej tradycji, bo nie można udawać, że jest to wysokie kino, jednakże „New Year Blues” jest zbyt leniwe. Znowu mamy motyw międzynarodowego małżeństwa i problemów z komunikacją, znowu Kim Kang Woo ma wrzaskliwą rolę, znowu Lee Yeon Hee znajduje przypadkową miłość w podróży. Kiedy zaprasza się do współpracy tych samych aktorów, co w „Marriage Blue”, można było przynajmniej dać im inne role dla odmiany.

Pomijając jednak te porównania obu filmów reżyserki, „New Year Blues” jest spóźnione na wielu poziomach. Nie tylko tym dosłownym w związku z przełożoną premierą, ale również sprawia wrażenie, jakby należało do poprzedniej dekady. Humor potrafi być nieznośnie slapstickowy, nieco „staromodny”, ale tak naprawdę zabrakło mi więcej romansu, który zmiótłby z nóg. „New Year Blues” jest zaskakująco powściągliwe, zupełnie jak koreańskie komedie romantyczne sprzed piętnastu lat.

0 komentarzy dotyczących “New Year Blues

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: