Hospital Playlist 2

Znane też jako: Hospital Playlist Season 2, Hospital Playlist++, Seulgiroun Uisasaenghwal++, 슬기로운 의사생활++

Na podstawie: koreańskiej dramy „Hospital Playlist” (tvN 2020)

Gatunek: medyczny, komedia obyczajowa

Ilość odcinków: 12 x 100 min.

Premiera: 2021

Obsada: Jo Jung Seok, Yoo Yeon Seok, Jung Kyung Ho, Kim Dae Myung, Jeon Mi Do, Shin Hyun Bin, Jung Moon Sung, Ahn Eun Jin, Kwak Sun Young, Ha Yoon Kyung, Moon Tae Yoo, Kim Soo Jin, Choi Young Jun, Jo Yi Hyun, Bae Hyun Sung, Kim Hae Sook, Kim Gab Soo, Moon Hee Kyung

 

Wielosezonowość to wciąż dość „nowy” koncept w koreańskiej telewizji. Co prawda przez ostatnią dekadę OCN wyemitował sporo sequeli swoich kryminalnych dram, przecierając szlaki, ale wciąż nie można się było pozbyć wrażenia odcinania kuponów, jeśli tylko produkt zdobędzie względną popularność. Dramy planowane z góry na kilka sezonów pojawiły się dopiero niedawno, ale żadne „Penthouse” czy inny makjang nie może się równać z „Hospital Playlist” pod względem trzymania tego samego poziomu.

Dwie połówki całości

Mogłabym się posłużyć tymi samymi słowami, co przy „Romantic Doctor, Teacher Kim 2” (SBS 2020) – „perfekcyjny sequel w kontekście koreańskich dram – ten sam reżyser, ta sama scenarzystka oraz idealny balans między nową obsadą, a starą gwardią szpitala, która sprawia pozory, jakby czas płynął w nim nieprzerwanie poza obiektywem kamery…”. Mamy zatem aż drugą dramę, która zanotowała jeszcze większą oglądalność niż pierwowzór i interesująco obie są z medycznego gatunku, chociaż „Hospital Playlist 2” to bezpośrednia kontynuacja. Nie wyobrażam sobie oglądać jej bez znajomości pierwszego sezonu.

Dla przypomnienia, głównymi bohaterami „Hospital Playlist” jest pięcioro najlepszych przyjaciół, z których każdy dzierży pozycję profesora innej specjalizacji w szpitalu Yulje. Komedia obyczajowa przetykana jest dramatem pacjentów oraz występami postaci grających po godzinach w jednym zespole od czasu studiów, co nadaje każdemu odcinkowi muzyczny motyw przewodni. Nie ma sensu rozpatrywać „Hospital Playlist 2” jako osobnej dramy i porównywać obu części ze sobą, gdyż tworzą spójną całość, chociaż można o nich mówić jak o „dwóch aktach”. W pierwszym poznawaliśmy głównych bohaterów, głównie z perspektywy ich młodszych współpracowników, a w drugim to właśnie ci współpracownicy mają swoje wątki oraz dylematy związane z dalszą karierą, które główni bohaterowie pomagają rozwiązać jako zaufani mentorzy. Co jednak z problemami spoza ich specjalizacji? Na przykład sercowymi…?

Życie prywatne

PD Shin Won Ho i scenarzystka Lee Woo Jung są mistrzami w uchwycaniu komedii życia codziennego, obrazów przyjaźni, relacji rodzinnych i wzruszeń bez popadania w teatralny melodramat, ale trzeba przyznać, że trzy dramy z serii „Answer…” były najbardziej emocjonujące z powodu wątków romantycznych zwykłych ludzi. Tutaj też nie mogło tego zabraknąć i „Hospital Playlist 2” jest kulminacją okruchów rozrzuconych w pierwszym sezonie.

Lee Ik Jun (Jo Jung Seok) wyznał swoje uczucia wobec Chae Song Hwy (Jeon Mi Do), ale przez długi czas po prostu nie powracają do tego tematu, nie wiedząc czy nie zepsuje to relacji między nimi, a także między pięciorgiem najlepszych przyjaciół. Ich zachowanie wobec siebie usilnie się nie zmienia, tak jakby zapominając o tej całej sytuacji, ale mimo wszystko rzuca ona cień na ich relację, szczególnie kiedy są sam na sam, czego kulminacją jest jedna z najbardziej interesujących scen przyznania się do prawdziwych uczuć, jaką widziałam w koreańskiej telewizji – pozbawiona dramatycznej muzyki, po prostu jedno długie ujęcie wypełnione napięciem wiszącym w powietrzu i niepewnością.

Kim Jun Wan (Jung Kyung Ho) jest w związku na odległość z Lee Ik Soon (Kwak Sun Young), która wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii, ale staje się coraz bardziej niepewny i podejrzliwy wobec swojej dziewczyny, która nie dzieli się z nim wszystkim, co się u niej dzieje, co wykańcza go psychicznie razem ze stresującą pracą kardiochirurga. Odkrywamy kolejne oblicze stalowego lekarza, który dotychczas wydawał się mieć niski poziom empatii przy wątku pacjentów oczekujących najdłużej na przeszczep na oddziale intensywnej terapii, melodramatycznej separacji z Ik Soon oraz pogłębiającej się na ekranie niepozornie głębokiej przyjaźni z lekarzem Do Jae Hakiem (Jung Moon Sung).

Dla kontrastu Ahn Jung Won (Yoo Yeon Seok) i Jang Gyeo Wool (Shin Hyun Bin) radośnie sobie randkują, chociaż komicznie próbują to utrzymać w tajemnicy przed swoimi przyjaciółmi. Zatem widzowie mogą włożyć całą swoją energię w kibicowanie tym razem Chu Min Ha (Ahn Eun Jin), która wciąż próbuje zdobyć serce swojego profesora Yang Seok Hyunga (Kim Dae Myung), chociaż na horyzoncie pojawia się jego była żona.

Jedyna większa różnica między obiema sezonami „Hospital Playlist” tkwi w tym, że w drugim nie ma już tylu retrospekcji z czasów studenckich głównych bohaterów. Wywoływanie poczucia nostalgii przestało być takie przewidywalne. Klimat niepostrzeżenie się zmienił, mimo że Ik Jun i banda wciąż wybierają na próby zespołu ulubione hity z przeszłości. „Hospital Playlist 2” już nie patrzy w przeszłość, aby pokazać, co uformowało ich takimi lekarzami jakimi są, ale spogląda w przyszłość, wychodząc poza aspekty pracy. Być może nie będzie w niej miejsca dla wszystkich bohaterów razem, aby wciąż spędzali ze sobą czas, ale taka jest naturalna kolej rzeczy. Ludzie się rozstają i schodzą, wyjeżdżają, zmieniają kierunek kariery.

Ocena:

Fabuła – 10/10

Kwestie techniczne – 9/10

Aktorstwo – 9/10

Wartość rozrywki – 9/10

Średnia – 9,25/10

1 Comment

  1. Po pierwszej, bardzo dobrej części, bałam się sięgnąć po drugą, żeby się nie zawieść. Chyba jednak nadszedł czas na kontynuację tej dramy…Bardzo dobry serial, świetni bohaterowie, zachowana równowaga między tematyką medyczną a osobistymi przeżyciami bohaterów.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.