Dali and the Cocky Prince

Znane też jako: Dal Ri and Gamjatang, Dalliwa Gamjatang, 달리와 감자탕

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2021

Obsada: Park Kyu Young, Kim Min Jae, Kwon Yul, Hwang Hee, Yeonwoo, Hwang Bora, Woo Hee Jin, Ahn Se Ha, Song Ji Won, Lee Je Yeon, Lee Jae Woo

 

Najprostsze pomysły są często najlepsze, chociaż wydaje się, że przez większość czasu KBSowi nie opłaca się to ryzyko. Dużo ich dram zdecydowanie blednie przy tvNie lub chociażby SBSie, bo nie posiada aż tak blockbusterowej aury, ale raz na jakiś piszę o przyjemnych niespodziankach. „Dali and the Cocky Prince” właśnie do nich należy.

Księżniczka i książę

Jest to komedia romantyczna o przyciągających się przeciwieństwach – pomysł stary jak świat, lecz wciąż się sprawdza. Jednak kiedy te przeciwieństwa w koreańskich romansach bardzo często wpadają w stereotyp bogatego, lecz opryskliwego głównego bohatera z traumą oraz biednej bohaterki o złotym sercu, tak tutaj bohaterów nie dzielą klasy społeczne – oboje są bogaci, a różnica tkwi po prostu w ich charakterach.

Kim Dali (Park Kyu Young) jest kuratorką sztuki, która po śmierci ojca musi objąć stanowisko dyrektora muzeum  i uratować je od upadku. Wszyscy kwestionują jej umiejętności, traktując jak chowaną pod kloszem damę z bogatego domu. Rzeczywiście, kiedy z dnia na dzień wyprzedaje swój majątek, aby utrzymać muzeum, zderza się z rzeczywistością, której nigdy dotąd nie doświadczyła, ale zawsze może liczyć na wsparcie swojego przyjaciela z dzieciństwa, policjanta Joo Won Taka (Hwang Hee).

Dla kontrastu, Jin Moo Hak (Kim Min Jae) jest dyrektorem firmy spożywczej, która miała swoje początki w rodzinnej restauracji z gamjatang, koreańskiego gulaszu wołowego. Jest pozbawiony wyrafinowanego gustu i jako człowiek, który sam się dorobił, lubi chełpić się swoim bogactwem na najbardziej kiczowate sposoby. Brakuje mu trochę wiedzy ogólnej i wykształcenia, za to ma naturalny instynkt do zarabiania. Pomimo dzielących ich różnic, taka kontrastująca ze sobą para nie zaczyna na wrogiej stopie, mając swoje meet cute pełne pomyłek w Holandii, jednakże w Korei spotykają się ponownie jako wierzyciel i dłużniczka – Moo Hak chciałby odzyskać pieniądze zainwestowane w muzeum, ale ostatecznie pomaga stanąć Dali na nogi.

Klasyczna bajka bez większego morału

Nie ukrywam, że moje oczekiwania były mocno zaniżone, podobnie zresztą jak przy ostatniej dramie PD Lee Jung Seoba, „Dan, My Only Love” (KBS 2019), dlatego kompletnie nie miałam w planach obejrzeć „Dali and the Cocky Prince”, dopóki nie dotarły do mnie zaskakująco dobre opinie na temat tej dramy. Klasyczna komedia romantyczna to ironicznie gatunek, któremu może grozić wyginięcie w koreańskiej telewizji, w której królują obecnie kryminały i dramy z elementami fantasy.

„Dali and the Cocky Prince” przeniosło mnie o kilka lat wstecz. Fabuła nie jest wyszukana, wręcz naciągana, skoro to kolejny koreański rom-com, który próbuje pożenić ten gatunek z elementami pseudo-kryminalnymi, tj. tajemnicą śmierci ojca Dali oraz korporacyjną korupcją. Umiejscowienie akcji w muzeum daje silne poczucie deja vu po „Her Private Life” (tvN 2019), bo to bardzo niszowy motyw, a kolejnymi elementami zapożyczonymi z wielu innych dram jest sama kreacja second leadów – byłego narzeczonego Dali, Jang Tae Jina (Kwon Yul), który okrutnie ją porzuca, a potem znowu próbuje odzyskać czy natrętnej Ahn Chak Hee (Yeonwoo), która nie przyjmuje odmowy od Moo Haka.

Wszelkie zapychacze czasu mnie męczyły, jeśli tylko nie oglądałam interakcji głównych bohaterów na ekranie, do czego właśnie można streścić „Dali and the Cocky Prince”… Jest to „klasyczny” koreański romans w tym sensie, że przymyka się oko na wszelkie absurdy czy brak realizmu, bo najjaśniejszym punktem tej dramy jest magiczna chemia między Park Kyu Young a Kim Min Jae. Nie są to gwiazdy Hallyu z pierwszej ligi ani nawet popularni młodzi aktorzy. Zdaje mi się, że nie zagrali dotąd w żadnej produkcji, której sukces można zawdzięczyć właśnie im. Dlatego tym bardziej sprawienie, że coś tak przeciętnego jak „Dali and the Cocky Prince” stało się dość przyjemnym seansem, wystrzeliwuje poziom subiektywności odbioru pod niebiosa. Wielu nazwie tę dramę niedocenianą z powodu braku takiej medialności, jak blockbustery tvNu lub SBSu, ja przystanę przy tym, że jednak jest przeceniana, chociaż nie umniejszam, że to wszystko jest spowodowane romansem, jaki sprzedają główni aktorzy. „Dali and the Cocky Prince” posiada dwie na równi dobre główne role niezwykle czarującej i eleganckiej Kim Dali oraz przezabawnego Jin Moo Haka.

Zdobyte nagrody

2021 KBS Drama Awards:

  • Excellence dla Kim Min Jae
  • najlepsza nowa aktorka – Park Kyu Young
  • najlepsza para – Kim Min Jae & Park Kyu Young

Ocena:

Fabuła – 5/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 6,5/10

1 Comment

  1. Porzuciłam oglądanie dramy w połowie. Nie widziałam magii między głównymi postaciami. On moim zdaniem był bardzo dobry w „Do you like Brahms?”. Ją widziałam w kilku dramach, gdzie zawsze był w kreowanych przez nią postaciach jakieś dystans. Wynikające chyba z jej prywatnej osobowości, jak widziałam w jakiś wywiadach.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.