Hometown Cha Cha Cha

Znane też jako: Mr. Hong, Mr. Handy, The Sea Village Cha Cha Cha, Fishing Village Cha Cha Cha, Chachacha In The Seaside Village, The Seashore Village ChaChaCha, Gaetmaeul Chachacha, 갯마을 차차차

Na podstawie: koreańskiego filmu „Mr. Handy” (2004) w reż. Kang Seok Buma

Gatunek: komedia romantyczna

Ilość odcinków: 16 x 80 min.

Premiera: 2021

Obsada: Shin Min Ah, Kim Sun Ho, Lee Sang Yi, Jo Han Chul, Lee Bong Ryun, In Kyo Jin, Gong Min Jung, Kang Hyung Seok, Cha Chung Hwa, Hong Ji Hee, Park Ye Young

 

W obecnych czasach komedie romantyczne przeważnie są adaptacjami webtoons i mają jakiś gimmick – motyw przewodni, pomylone tożsamości, istoty nadprzyrodzone… Telewizyjna adaptacja filmu z Uhm Jung Hwą i Kim Joo Hyukiem po ponad piętnastu latach od jego premiery w rękach scenarzystki „The Man Who Became King” (tvN 2019), innej dramy na podstawie filmu, kazała się zastanowić w czym tutaj będzie tkwić haczyk. Małomiasteczkowość motywem samym w sobie?

Chwila oddechu nad morzem

„Hometown Cha Cha Cha” to klasyczna komedia romantyczna oparta na zasadzie przeciwieństw. Yoon Hye Jin (Shin Min Ah) jest dentystką z Seulu, która ucieka ze stolicy do nadmorskiej mieściny Gongjin i otwiera tam pod wpływem impulsu swój gabinet. Hong Doo Shik (Kim Sun Ho), nazywany przez wszystkich po prostu szefem Hong, jest miejscową złotą rączką o wielu talentach bez żadnej stałej posady. Charaktery się zderzają, ale w wyniku różnych okoliczności po prostu niemożliwe, aby bohaterowie nie wpadali na siebie na co dzień w małym mieście, w którym każdy się zna.

Drama nie posiada skomplikowanego splotu wydarzeń, gdyż jest to po prostu dobry kawał obyczajowego serialu, w którym czas płynie sobie leniwie poza wielkomiejskim zgiełkiem. Główna tajemnica, której cień pojawia się mało oczekiwanych momentach, związana jest z nieznaną nikomu przeszłością Honga – co takiego się właściwie zdarzyło, że unika ustatkowania się, a nawet znalezienia stałej posady, kiedy był za młodu niezwykle obiecującym studentem prestiżowego uniwersytetu i dumą Gongjin? Wątek ten można rozwiązać dosłownie w jeden odcinek, dlatego rozciąganie go jest poniekąd rozczarowujące, jednakże „Hometown Cha Cha Cha” najlepiej funkcjonuje jako urocza komedia romantyczna z udziałem bohaterów, którzy robią na sobie fatalne wrażenie, aby później się w sobie zakochać wbrew wszystkiemu oraz serial obyczajowy z barwną menażerią postaci drugoplanowych zamieszkujących Gongjin.

Ona, on i oczy wielu ludzi

…nie brzmi to jak założenie każdego romansu sygnowanego Hallmarkiem? Ona ucieka z wielkiego miasta po upokorzeniu i przyjeżdża do nadmorskiej wioski, która skrada jej serce, jednakże kompletnie nie jest przygotowana na brak luksusów, w jakich się dotychczas pławiła. On jest chodzącym ideałem, którego żadna kobieta dotąd nie usidliła. Brakuje jeszcze świątecznego czasu i byłby to typowy sezonowy rom-com, jakich mnóstwo np. na Netfliksie, chociaż różnica tkwi w kreacji postaci drugoplanowych.

Z początku mogą się wydawać chórem greckim do wypełnienia tła albo archetypami gatunku, takimi jak najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki czy ahjussi z sąsiedztwa, jednakże odcinki szybko zostają wypełnione ich wątkami, które są niemniej ważne niż relacja Hye Jin i Honga pełna przekomarzanek. Właścicielka restauracji Yeo Hwa Jung (Lee Bong Ryun) jest rozwiedziona z sołtysem Jang Young Gukiem (In Kyo Jin), ale on nawet nie wie z jakiego powodu tego chciała, więc ich relacja wciąż jest pełna niedopowiedzeń, starych uczuć oraz frustracji, kiedy on gloryfikuje swoją pierwszą miłość i koleżankę byłej żony, Cho Hee (Hong Ji Hee). Jo Nam Sook (Cha Chung Hwa) jest największą lokalną plotkarą, ale jej niezamykająca się buzia to próba odwrócenia uwagi od czegoś innego. Właściciel kawiarni i samotny ojciec Oh Chun Jae (Jo Han Chul) wciąż żyje przeszłością i swoją krótką karierą piosenkarza Oh Yoona z lat 90., o którym nikt już nie pamięta. Najlepsza przyjaciółka Hye Jin, asystentka stomatologiczna Pyo Mi Sun (Gong Min Jung) ma swój własny wątek romantyczny z policjantem Choi Eun Chulem (Kang Hyung Seok), którego doświadczenie jest na zupełnie innym poziomie niż jej.

Jakby się nad tym zastanowić, to na takim tle postacie Yoon Hye Jin i Honga wcale nie są dużo bardziej rozwinięte pomimo bycia głównymi bohaterami, dlatego można powiedzieć, że to taka ensemble drama. Wydaje mi się, że pod tym względem najbliższe porównanie to będzie „When The Camellia Blooms” (KBS 2019), mimo że „Hometown Cha Cha Cha” nie posiada podobnej głębi i jest dużo lżejsze. Koreańczycy jednak naprawdę potrafią w obyczajowe mini-serie… Odświeżający był brak czarnego charakteru czy też melodramatycznego lub zazdrosnego second leada. Nie ma dodatkowej kobiety u boku Hong Doo Shika, który jest zajęty swoimi własnymi traumami. Natomiast przy Yoon Hye Jin pojawia się kolega ze studiów Ji Sung Hyun (Lee Sang Yi), który od zawsze był w niej zakochany, ale jego mimowolny bromance z Hongiem był rozbrajający.

„Hometown Cha Cha Cha” można krótko podsumować jako sympatyczną komedię romantyczną z mocnym elementem obyczajowym. Shin Min Ah i Kim Sun Ho są piękną parą i to wystarcza w tym gatunku.

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 7/10

2 Comments

  1. Dla mnie Hometown Cha Cha Cha to największe rozczarowanie zeszłego roku. Drama była całkiem przyjemna na początku, ale jest zdecydowanie zbyt „uboga” jak na 16 ponadgodzinnych odcinków. Momentami było tak słodko, że ten cukier aż bokiem wychodził. Lubię komedie romantyczne, ale w HCCC wszystko było mocno przewidywalne i chyba pokuszę się o stwierdzenie, że historie drugoplanowych postaci były ciekawsze od głównej pary…

    Polubienie

  2. W większości nie lubię komedii romantycznych o bohaterach po 30. Drama o zdradach, drama kryminalna, polityczna z bohaterami w tym wieku wydaje mi się bardziej „na miejscu”. W tej prywatny skandal protagonisty całkowicie odebrał mi chęć do oglądania, aby nawet spojrzeć co takiego zainteresowało część widzów. Za duży kontrast między jego życiem prywatnym a fabułą dramy, bez jak się domyślam kontrowersji. Na marginesie odniesienia prywatności życia aktorów do fabuł dram, to nie pamiętam koreańskiej dramy, a tych widziałam już trochę, z fabułą, gdzie główni bohaterowie, postacie pozytywne, decydowaliby się na aborcję. Czy istnieją takie fabuły w dramach koreańskich ? Czy to temat tabu w tych produkcjach? Jak ktoś zna taki tytuł może napisać.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.