Miracle: Letters to the President

Znane też jako: The Miracle, Gijeok, 기적

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: melodramat

Reżyseria: Lee Jang Hun

Premiera: 2021

Obsada: Park Jung Min, Yoona (SNSD), Lee Sung Min, Lee Soo Kyung

 

Drugi film reżysera Lee Jang Huna powtarza właściwie formułę i motywy, które sprawiły, że jego debiutanckie „Be With You” (2018) stało się sukcesem – oto melodramat wywołujący silne poczucie nostalgii. Jednakże nie chodzi tym razem o tęsknotę za „tradycyjnymi” koreańskimi romansami, ale umiejscawiając fabułę w latach 80., „Miracle: Letters to the President” śmiało wskakuje na falę retro trendu, jaki obecnie panuje w Korei.

Film inspiruje się prawdziwymi wydarzeniami. Jun Kyung (Park Jung Min) pochodzi z małej wioski w  prowincji Północne Gyeongsang, do której jedyną drogą są tory kolejowe, które ludzie codziennie przemierzają piechotą przez tunel i most, ryzykując życie, gdyż we wiosce nie ma stacji. Stworzenie takiej staje się marzeniem głównego bohatera, który wypisuje listy do prezydenta kraju z prośbami. W końcu bierze sprawę we własne ręce razem z pomocą koleżanki z klasy Ra Hee (Yoona), która staje się jego dziewczyną i postanawia zbudować pierwszą w Korei prywatną stację kolejową.

Były elementy, które niezmiernie mi się spodobały oraz inne, które mimo wszystko sprawiły, że „Miracle: Letters to the President” jest manipulacyjnym wyciskaczem łez i to bardziej niż poprzedni film reżysera… Tutaj niestety bardzo łatwo oddzielić komediową część od melodramatycznej i nie przenikają się one tak płynnie, do czego zdążyło już przyzwyczaić koreańskie kino pełne interesujących sprzeczności, gdyż bohaterowie mają bardzo proste role z jedną określoną funkcją dla fabuły. Yoona jest źródłem komedii romantycznej podszytej retro stylem lat 80. i grubym prowincjonalnym akcentem, przywodząc na myśl dramy „Answer…”. Z kolei Lee Sung Min wciela się w postać ojca Jun Kyunga, który ignoruje syna, będąc pogrążonym we własnym żalu z powodu śmierci w ich rodzinie, więc pojawia się częściej w drugiej, bardziej melodramatycznej połowie filmu.

Fabuła jest zatem bardzo prosta, opierając się na ludziach z otoczenia głównego bohatera, którzy mają za zadanie wzbudzać w nim różne emocje, w tym jego starsza siostra Bo Kyung (Lee Soo Kyung) jest jego głosem sumienia. Natomiast sami nie są bohaterami z krwi i kości, którzy by mnie zainteresowali, chociaż muszę stwierdzić, że główna para była urocza…”Miracle: Letters to the President” podobałoby mi się bardziej, gdyby dokładnie na tym poprzestano – analogowej komedii romantycznej popularnej dziewczyny i ekscentrycznego ucznia. Park Jung Min co prawda gra tutaj archetyp postaci, z których jest dobrze znany – zrzędy, ale Yoona pozytywnie mnie zaskoczyła i dowodzi, ze zdecydowanie lepiej jej w komediowych rolach obdzierających ją z kpopowego blichtru. Niestety film trzeba nazwać melodramatem w związku z przeszłością głównego bohatera i prawdziwym powodem, dla którego chce zbudować stację kolejową. Wszystko opiera się na szokującym zwrocie akcji, który albo sprawi, że „Miracle: Letters to the President” będzie niezapomniane, albo przeraźliwie tendencyjne. Ja go niestety przewidziałam od samego początku.

Zdobyte nagrody

2021 Blue Dragon Film Awards:

  • nagroda popularności dla Yoony

1 Comment

  1. Rzeczywiście, fabuła ginie pod przyciężką retro stylizacją i w ten sposób nie oglądamy ani wciągającego obrazu przeszłości, ani wciągającego romansu. Na tle trochę bezbarwnych relacji i dialogów głównego bohatera najbardziej elektryzujący jest jego związek z siostrą, co czyni ten film dziełem z pogranicza…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.