Drama Best 2020

Podejście kolejne do niegdyś regularnej oceny bieżących dram… Na tej stronie będę informować o moich nominacjach do blogowego końcoworocznego zestawienia Drama Best. Brane pod uwagę są dramy, które osobiście skończyłam oglądać i które miały premierę między grudniem 2019, a listopadem 2020, emitując większość odcinków w 2020.

Ostatnia aktualizacja: 8 stycznia

Kategoria dramowa:

Najlepszy rom-com/romans/melodramat:

18 Again (jTBC)
Crash Landing on You
(tvN)
Do You Like Brahms? (SBS)
Find Me in Your Memory (MBC)
It’s Okay to Not Be Okay (tvN)
Record of Youth (tvN)
Shall We Eat Dinner Together? (MBC)
Start-Up (tvN)
The World of the Married (jTBC)

Najlepszy kryminał/thriller

365: A Year Against Destiny (MBC)
The Cursed
(tvN)
Extracurricular (Netflix)
Flower of Evil (tvN)
Forest of Secrets 2 (tvN)
Kairos (MBC)
Kingdom 2 (Netflix)
Nobody Knows (SBS)
She Knows Everything (MBC)
Sweet Home (Netflix)

Najlepsza drama fantasy/science-fiction:

Hi Bye, Mama! (tvN)
My Holo Love
(Netflix)
Kairos (MBC)
Kingdom 2 (Netflix)
The School Nurse Files (Netflix)
SF8 (MBC)

Najlepsza (inna) genre drama:

Diary of a Prosecutor (jTBC)
Hospital Playlist (tvN)
How to Buy a Friend
(KBS)
Hyena
(SBS)
Itaewon Class
(jTBC)
Kkondae Intern (MBC)
Romantic Doctor, Teacher Kim 2 (SBS)
Stove League (SBS)

Najbardziej przeceniana drama:

The King: Eternal Monarch (SBS)
Tale of the Nine Tailed (tvN)

Najbardziej niedoceniana drama:

Diary of a Prosecutor (jTBC)
Hyena
(SBS)
Into the Ring (KBS)
Kairos (MBC)
Kkondae Intern (MBC)
Nobody Knows (SBS)
Shall We Eat Dinner Together? (MBC)
She Knows Everything (MBC)
Stove League (SBS)

Największe rozczarowanie:

Backstreet Rookie (SBS)
Do Do Sol Sol La La Sol (KBS)
The King: Eternal Monarch
(SBS)
United Effort to Accomplish One Thing (MBC)

Kategoria aktorska:

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Han Seok Kyu (Romantic Doctor, Teacher Kim 2, SBS)
Hyun Bin
(Crash Landing on You, tvN)
Jo Jung Seok (Hospital Playlist, tvN)
Jo Seung Woo (Forest of Secrets 2, tvN)
Joo Ji Hun (Hyena, SBS)
Jung Kyung Ho (Hospital Playlist, tvN)
Kim Dae Myung (Hospital Playlist, tvN)
Kim Dong Wook (Find Me in Your Memory, MBC)
Kim Soo Hyun (It’s Okay to Not Be Okay, tvN)
Lee Do Hyun (18 Again, jTBC)
Lee Jun Ki (Flower of Evil, tvN)
Namgoong Min (Stove League, SBS)
Park Hae Jin (Kkondae Intern, MBC)
Park Hae Jun (The World of the Married, jTBC)
Park Seo Joon (Itaewon Class, jTBC)
Shin Sung Rok (Kairos, MBC)
Yoo Yeon Seok (Hospital Playlist, tvN)
Yoon Hyun Min (My Holo Love, Netflix)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Bae Doo Na (Forest of Secrets 2, tvN)
Jeon Mi Do
(Hospital Playlist, tvN)
Jung Yumi (The School Nurse Files, Netflix)
Kang Sung Yeon (She Knows Everything, MBC)
Kim Da Mi
(Itaewon Class, jTBC)
Kim Ha Neul (18 Again, jTBC)
Kim Hee Ae (The World of the Married, jTBC)
Kim Hye Soo (Hyena, SBS)
Kim Seo Hyung (Nobody Knows, SBS)
Kim Tae Hee (Hi Bye, Mama!, tvN)
Lee Se Young (Kairos, MBC)
Lee Yoo Young (SF8 – The Prayer, MBC)
Moon Chae Won (Flower of Evil, tvN)
Nam Ji Hyun (365: A Year Against Destiny, MBC)
Park Eun Bin (Stove League, SBS / Do You Like Brahms?, SBS)
Seo Ji Hye (Shall We Eat Dinner Together?, MBC)
Seo Ye Ji (It’s Okay to Not Be Okay, tvN)
Son Ye Jin (Crash Landing on You, tvN)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Ahn Bo Hyun (Kairos, MBC)
Kim Eung Soo
(Kkondae Intern, MBC)
Kim Ji Hun
 (Flower of Evil, tvN)
Kim Joo Heon
(Romantic Doctor, Teacher Kim 2, SBS / It’s Okay to Not Be Okay, tvN / Do Do Sol Sol La La Sol, KBS)
Kim Kyung Nam (The King: Eternal Monarch, SBS)
Kim Sun Ho (Start-Up, tvN)
Kim Young Min
(Crash Landing on You, tvN / The World of the Married, jTBC / Private Lives, jTBC)
Oh Jung Se (It’s Okay to Not Be Okay, tvN)
Park Hun (Nobody Knows, SBS)
Ryu Deok Hwan (Nobody Knows, SBS)
Ryu Seung Ryong
(Kingdom 2, Netflix)
Seo Hyun Woo (Flower of Evil, tvN)
Tae Won Seok (Private Lives, jTBC)
Yang Kyung Won
(Crash Landing on You, tvN)
Yoo Jae Myung (Itaewon Class, jTBC)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Go Bo Gyeol (Hi Bye, Mama!, tvN)
Jang Hee Jin (Flower of Evil, tvN)
Jang Hye Jin
(Crash Landing on You, tvN / How to Buy a Friend, KBS)
Jeon Hye Jin (Forest of Secrets 2, tvN)
Jo Min Soo (The Cursed, tvN)
Kang Han Na (Start-Up, tvN)
Kim Hye Jun
(Kingdom 2, Netflix)
Kim Sun Young (Crash Landing on You, tvN / Backstreet Rookie, SBS)
Kwon Nara (Itaewon Class, jTBC)
Nam Gyu Ri (Kairos, MBC)
Park Ji Hyun (Do You Like Brahms?, SBS)
Park Kyu Young (It’s Okay to Not Be Okay, tvN / Sweet Home, Netflix)
Seo Ji Hye (Crash Landing on You, tvN)
Shim Eun Woo (The World of the Married, jTBC)
Shin Dong Mi (Hi Bye, Mama!, tvN)

Kategoria techniczna:

Najlepsza reżyseria:

Diary of a Prosecutor (jTBC)
Flower of Evil (tvN)
Forest of Secrets 2 (tvN)
Hospital Playlist (tvN)
How to Buy a Friend
(KBS)
Hyena
(SBS)
Itaewon Class
(jTBC)
It’s Okay to Not Be Okay (tvN)
Kairos (MBC)
Kingdom 2 (Netflix)
Kkondae Intern (MBC)
Nobody Knows (SBS)
Romantic Doctor, Teacher Kim 2 (SBS)
The School Nurse Files (Netflix)
Shall We Eat Dinner Together? (MBC)
She Knows Everything (MBC)
SF8 (MBC)
Stove League (SBS)
Sweet Home (Netflix)
The World of the Married (jTBC)

Najlepszy scenariusz:

365: A Year Against Destiny (MBC)
Diary of a Prosecutor
(jTBC)
Extracurricular (Netflix)
Forest of Secrets 2 (tvN)
Hospital Playlist (tvN)
Hyena
(SBS)
It’s Okay to Not Be Okay (tvN)
Kairos (MBC)
Kingdom 2
(Netflix)
Kkondae Intern (MBC)
Nobody Knows (SBS)
Private Lives (jTBC)
SF8 (MBC)
She Knows Everything (MBC)
Stove League (SBS)

Najlepsza muzyka:

365: A Year Against Destiny (MBC)
Extracurricular
(Netflix)
Flower of Evil (tvN)
Forest of Secrets 2 (tvN)
Hospital Playlist (tvN)
How to Buy a Friend
(KBS)
Hyena (SBS)
Itaewon Class
(jTBC)
It’s Okay to Not Be Okay (tvN)
Kairos (MBC)
Kingdom 2
(Netflix)
Kkondae Intern (MBC)
Nobody Knows (SBS)
Record of Youth (tvN)
The School Nurse Files (Netflix)
SF8 (MBC)
She Knows Everything (MBC)
Start-Up (tvN)
Stove League (SBS)
The World of the Married (jTBC)

Najlepsze zdjęcia:

Forest of Secrets 2 (tvN)
How to Buy a Friend
(KBS)
Into the Ring (KBS)
Itaewon Class
(jTBC)
It’s Okay to Not Be Okay (tvN)
Kairos (MBC)
Kingdom 2 (Netflix)
Kkondae Intern (MBC)
Nobody Knows (SBS)
Romantic Doctor, Teacher Kim 2 (SBS)
The School Nurse Files (Netflix)
SF8 (MBC)
Stove League (SBS)
The World of the Married (jTBC)

Kategoria różnych:

Przełomowa rola:

Ahn Bo Hyun (Itaewon Class, jTBC / Kairos, MBC)
Go Bo Gyeol
(Hi Bye, Mama!, tvN)
Han So Hee (The World of the Married, jTBC)
Jeon Mi Do (Hospital Playlist, tvN)
Jung Ji So
(The Cursed, tvN)
Kim Da Mi
(Itaewon Class, jTBC)
Kim Dong Hee (Itaewon Class, jTBC / Extracurricular, Netflix)
Lee Do Hyun (18 Again, jTBC)
Park Joo Hyun (Extracurricular, Netflix)

Rozczarowująca rola:

Byun Woo Seok (Record of Youth, tvN)
Eum Moon Seok (Backstreet Rookie, SBS)
Kim Go Eun (The King: Eternal Monarch, SBS)
Lee Ji Hun (Shall We Eat Dinner Together?, MBC)
Lee Jung Jin (The King: Eternal Monarch, SBS)
Park Sung Woong (Rugal, OCN)

Najlepsza rola idola:

Bae Suzy (Start-Up, tvN)
Kang Seung Yoon z Winner (Kairos, MBC)
Kim So Hye
(How to Buy a Friend, KBS)
Kwon Nara (Itaewon Class, jTBC)
Nana z After School (Into the Ring, KBS)
Seohyun z SNSD (Hello Dracula, jTBC / Private Lives, jTBC)

Najgorsza rola idola:

Hani z EXiD (XX, MBC / SF8 – White Crow, MBC)
Naeun z A Pink (Shall We Eat Dinner Together?, MBC)
Siwon z Super Junior (SF8 – Love Virtually, MBC)
Solbin z Laboum (Backstreet Rookie, SBS)
UEE (SF8 – Love Virtually, MBC)

Najlepszy czarny charakter:

Ahn Bo Hyun (Itaewon Class, jTBC / Kairos, MBC)
Kim Bum
(Tale of the Nine Tailed, tvN)
Kim Hye Jun
(Kingdom 2, Netflix)
Kim Ji Hun (Flower of Evil, tvN)
Kim Joo Heon (Romantic Doctor, Teacher Kim 2, SBS)
Kim Young Min (Private Lives, jTBC)
Lee Hak Joo (The World of the Married, jTBC)
Nam Gyu Ri (Kairos, MBC)
Park Hun (Nobody Knows, SBS)
Yoo Jae Myung (Itaewon Class, jTBC)

Najlepszy występ komediowy:

Jo Jung Seok (Hospital Playlist, tvN)
Kim Eung Soo (Kkondae Intern, MBC)
Kim Hye Soo
(Hyena, SBS)
Nana z After School (Into the Ring, KBS)
Yang Kyung Won
(Crash Landing on You, tvN)

Najlepsza para:

Bae Suzy & Nam Joo Hyuk (Start-Up, tvN)
Go Ara & Lee Jae Wook
(Do Do Sol Sol La La Sol, KBS)
Hyun Bin & Son Ye Jin
(Crash Landing on You, tvN)
Joo Ji Hun & Kim Hye Soo (Hyena, SBS)
Jung Yumi & Nam Joo Hyuk (The School Nurse Files, Netflix)
Kim Dong Wook & Moon Ga Young (Find Me in Your Memory, MBC)
Kim Ha Neul & Lee Do Hyun/Yoon Sang Hyun (18 Again, jTBC)
Kim Min Jae & Park Eun Bin (Do You Like Brahms?, SBS)
Kim Soo Hyun & Seo Ye Ji (It’s Okay to Not Be Okay, tvN)
Lee Joon Hyuk & Nam Ji Hyun (365: A Year Against Destiny, MBC)
Lee Jun Ki & Moon Chae Won (Flower of Evil, tvN)
Nana z After School & Park Sung Hun (Into the Ring, KBS)
Park Bo Geom & Park So Dam (Record of Youth, tvN)
Park Hae Jin & Han Ji Eun (Kkondae Intern, MBC)
Seohyun z SNSD & Go Kyung Pyo (Private Lives, jTBC)
Song Seung Hun & Seo Ji Hye (Shall We Eat Dinner Together?, MBC)

Najlepsza para poboczna lub alternatywna:

Ahn Bo Hyun & Nam Gyu Ri (Kairos, MBC)
Bae Suzy & Kim Sun Ho
(Start-Up, tvN)
Han Ji Eun & Park Ki Woong
 (Kkondae Intern, MBC)
Jung Kyung Ho & Kwak Sun Young
(Hospital Playlist, tvN)
Kim Go Eun & Kim Kyung Nam
(The King: Eternal Monarch, SBS)
Kim Ha Neul & Wi Ha Joon (18 Again, jTBC)
Kim Yong Ji & Hwang Hee (Tale of the Nine Tailed, tvN)
Seo Hyun Woo & Jang Hee Jin (Flower of Evil, tvN)
Seo Ji Hye & Kim Jung Hyun
(Crash Landing on You, tvN)

Najlepszy bromance:

Hyun Bin, Yang Kyung Won, Yoo Soo Bin, Lee Shin Young, Tang Jun Sang & Kim Young Min (Crash Landing on You, tvN)
Jo Jung Seok, Yoo Yeon Seok, Jung Kyung Ho, Kim Dae Myung & Jeon Mi Do (Hospital Playlist, tvN)
Kim Soo Hyun & Oh Jung Se (It’s Okay to Not Be Okay, tvN)
Lee Do Hyun & Kim Kang Hyun (18 Again, jTBC)
Lee Do Hyun & Bomin & Hwang In Yeob (18 Again, jTBC)
Lee Dong Wook & Kim Bum (Tale of the Nine Tailed, tvN)
Lee Shin Young & Shin Seung Ho (How to Buy a Friend, KBS)
Nam Joo Hyuk & Kim Sun Ho (Start-Up, tvN)
Park Hae Jin & Kim Eung Soo (Kkondae Intern, MBC)
Park Seo Joon & Ryu Kyung Soo (Itaewon Class, jTBC)

Najlepszy womance:

Bae Doo Na & Jeon Hye Jin (Forest of Secrets 2, tvN)
Kim Ha Neul & Lee Mi Do (18 Again, jTBC)
Kim Tae Hee, Go Bo Gyeol & Shin Dong Mi
(Hi Bye, Mama!, tvN)
Son Ye Jin, Kim Jung Nan, Kim Sun Young, Jang So Yeon & Cha Chung Hwa
(Crash Landing on You, tvN)