On Your Wedding Day

Znane też jako: Your Wedding, Neoui Gyeolhonsik, 너의 결혼식

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Reżyseria: Lee Seok Geun

Premiera: 2018

Obsada: Park Bo Young, Kim Young Kwang, Kang Ki Young, Go Kyu Pil, Jang Sung Bum, Song Jae Rim, Shin So Yul, Seo Eun Soo

 

Gatunek komedii romantycznej w koreańskim filmie umiera, skoro jeśli chodzi o mainstreamowe kino, takie tytuły pojawiają się w skromnej ilości jednego lub dwóch co roku, a nawet co dwa lata? Być może chodzi też o to, że dawno temu skończyły się czasy, kiedy wystarczyła wizja dwojga popularnych aktorów w romansie, aby przyciągnąć ich fanów do kina, bo naprawdę, jeśli mam się zastanowić, to po tylu latach jedyne „najnowsze” komedie romantyczne, jakie pamiętam, zapadły mi w pamięć z powodu swoich elementów erotycznych – mówię o „Petty Romance” i „My PS Partner”.

Gatunek melodramatu trzyma się nieco lepiej, wciąż przyciągając sentymentalnych widzów do kin, więc czemu nie wykorzystać tego targetu? Wydaje mi się, że akurat w tym aspekcie „On Your Wedding Day” jest podobne wielu popularnym w Korei tajwańskim i chińskim romansom na bazie sprawdzonej formuły, w której najpierw kreśli się szkolne tło mające wywoływać wspomnienia, a później rozwija się fabułę na przestrzeni kolejnych lat. Przez to nie przystaje do „modnych”, „miejskich” komedii romantycznych, ale stało się umiarkowanym hitem w Korei, przyciągając do kin widzów w każdym wieku.

„On Your Wedding Day” dzieli się na kilka części, z których każda ukazuje inny etap ponad dziesięcioletniej znajomości Seung Hee (Park Bo Young) i Woo Yeona (Kim Young Kwang). Poznali się w liceum, kiedy główna bohaterka przeniosła się i dołączyła do jego klasy. Z miejsca stała się popularna wśród chłopców, w tym największy zabijaka oznaczył ją jako swoją, ale to właśnie zakochany od pierwszego wejrzenia Woo Yeon zbliża się do niej najbardziej, kiedy razem wagarują. Zanim jednak stają się oficjalną parą, Seung Hee musi wyjechać w ucieczce przed ojcem.

Rok czy dwa lata później Woo Yeon odkrywa, że dziewczyna, o której nie może zapomnieć, studiuje w Seulu, dlatego tylko to go motywuje, aby jeszcze raz podejść do egzaminów i dostać się na wydział wychowania fizycznego. Dla niego nie ma żadnego przeskoku, myśli, że wciąż są parą, ale wkrótce boleśnie się przekonuje, że Seung Hee ma swoje życie bez niego, innych przyjaciół i popularnego chłopaka. Kolejny przeskok o kilka lat, kiedy są wciąż młodymi dorosłymi i mamy bohaterów, którzy mierzą się z pracą, której wcale sobie nie wymarzyli – ona występuje w variety shows, kiedy studiowała projektowanie mody, a on jest instruktorem fitness, ponieważ nie załapał się na stanowisko nauczyciela w-fu. Jest to czas, kiedy wreszcie postanawiają naprawdę być ze sobą, pomimo obawy, że być może zniszczy to ich wieloletnią przyjaźń, ale właśnie… czwartym, ostatnim elementem „On Your Wedding Day”, który jest również cold openingiem skłaniającym do tych wszystkich retrospekcji, jest tytułowy ślub – i to nie głównych bohaterów…

Jeśli chodzi o postacie, z początku wydają się być mimo wszystko takimi stereotypami – filigranowa Park Bo Young gra poważną dziewczynę, która jest ponad wygłupami nastolatków, natomiast Kim Young Kwang jest podążającym za nią niedojrzałym szczeniakiem, który chce jej imponować tym, że już nie będzie się bić z innymi chłopakami. Później w naturalny sposób rozwijają się pod wpływem nabieranego doświadczenia życiowego, a głupawy humor ustępuje. Łatwo jest być rozczarowanym brakiem szczęśliwego zakończenia jak z bajki, ale dopiero po jakimś czasie, patrząc chłodnym okiem, doceniam konstrukcję „On Your Wedding Day”. Wcale nie jest zbieraniną retrospekcji wywoływanych po kolei w trakcie ślubu, co można było zrobić, ale wspomnianymi częściami, wręcz rozdziałami życia, które pomimo przeskoków w czasie są organicznie połączone głównym bohaterem, który wciąż żyje w przeszłości i za każdym razem musi doganiać bohaterkę, która znajduje się już na zupełnie innym etapie.

„On Your Wedding Day” jest zatem bardzo uniwersalnym filmem – przyciągnie zarówno młodych fanów danych aktorów, jak i starszych widzów, którzy poddadzą ocenie decyzje, które doprowadziły ich do tego momentu w życiu, nieważne jak trywialne byłyby ich powody. Wydaje mi się, że film ten jako stricte komedia romantyczna nie wzbudzi tyle ekscytacji, co najpopularniejsze tytuły gatunku, ale łączy w sobie również wiele wątków obyczajowych i melodramatycznych, co składa się na porządną całość, która być może miałaby szansę stać się kultową, gdyby nie to, że tak naprawdę bohaterowie są „zwyczajni”, nie zapadają sami w pamięć tak jak przeżyte przez nich epizody.

Zdobyte nagrody

2018 Blue Dragon Film Awards:

  • nagroda popularności dla Kim Young Kwanga

55th Baeksang Arts Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Young Kwang

2 Comments

  1. Oglądałam film kilka tygodni temu i bardzo mi się spodobał. Myślę, że twoja recenzja trafnie go opisuje.
    Fakt, że film był podzielony na rozdziały uważam za jego zaletę – każdy z etapów był ciekawy i przedstawiał najistotniejsze momenty w życiu bohaterów, czy może raczej w życiu Woo Yeona. Jakby się tak zastanowić, to oczywiście, wątek romantyczny był bardzo istotny w tym filmie i wszystko napędzał, ale podobało mi się, że było to też pokazanie jak Woo Yeon rozwijał i zmieniał się na przestrzeni lat. Może właśnie dlatego, że w pewnym momencie uznałam, że to film bardziej o nim, niż o nich, to chłodne (ale też realistyczne) zakończenie nie zabolało mnie aż tak bardzo.
    Bohaterowie byli faktycznie zwykli, ale mnie akurat ta zwykłość nie przeszkadzała. Park Bo Young i Kim Young Kwang kupili mnie jako para.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.