The Hole

Znane też jako: Trap, Olgami, 올가미

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller

Reżyseria: Kim Sung Hong

Premiera: 1997

Obsada: Yoon So Jung, Choi Ji Woo, Park Yong Woo, Moon Soo Jin

.

„The Hole” to jeden z mniej znanych klasyków, mający premierę przed 1999, kiedy na dobre wybuchło zainteresowanie koreańskim kinem, jednakże wciąż pozostaje na poziomie dobrej adaptacji prozy Kinga, a główna rola Yoon So Jung jest jedną z najokrutniejszych i najbardziej pamiętanych przez Koreańczyków. Żadne teściowe z koreańskich telenowel nie mają szans w starciu z nią, kiedy dochodzi do rękoczynów!

Recenzowany film jest bardzo efektywną acz prostą półtoragodzinną rozrywką na pograniczu thrillera i psycho-horroru. Otwierająca scena jest sielankowa – elegancka kobieta w średnim wieku Jin Sook (Yoon So Jung) budzi Dong Woo (Park Yong Woo), jedzą razem śniadanie, śmieją, zachowują się czule niczym ze spotu reklamowego, ale widz może poczuć dyskomfort, kiedy dowiaduje się, że ogląda trochę zbyt intymnych ze sobą matkę z synem… Fabuła toczy się szybko – Dong Woo jej, że wkrótce przedstawi jego narzeczoną Soo Jin (Choi Ji Woo), a matce mina złowieszczo rzednie. Po ślubie synowa zamieszkuje z nimi, ale chorobliwie zazdrosna Jin Sook zaczyna się coraz bardziej znęcać psychicznie i fizycznie nad Soo Jin, aby wyniosła się od nich, przywdziewając przy tym maskę anioła przy nic niepodejrzewającym Dong Woo.

Myślę, że można poczuć się rozczarowanym tym, że „The Hole” tak naprawdę nie wznosi się ponad swoje streszczenie fabuły. Jin Sook znęca się nad Soo Jin, posuwając się nawet do prawdziwych tortur i więzienia, ta próbuje powiedzieć prawdę Dong Woo, a później uciec. Tragiczny koniec jest nieunikniony. Zabrakło jednak głębszego tła dla bohaterów… Nie ma tak naprawdę żadnego wytłumaczenia, dlaczego Jin Sook jest aż tak zaborcza o Dong Woo i można się jedynie domyślać, że po prostu przelała na niego całą matczyną miłość oraz tą do zmarłego męża, co przerodziło się w obsesję. Syn jest tutaj papierowym bohaterem, po prostu obiektem zazdrości bez większych cech charakterystycznych, natomiast Soo Jin działa niczym zewnętrzny głos rozsądku, który patrzy na nich z boku i zauważa, że coś jest bardzo nie tak w relacji matki z synem, ale zostaje dosłownie stłumiona. Choi Ji Woo grała w swojej karierze zdecydowanie za dużo ról melodramatycznych ofiar najróżniejszego znęcania się nad nią, ale ciekawe jest to, że „The Hole” to praktycznie jedyny thriller na jej resume.

„The Hole” nie oferuje widzowi prawie żadnej niespodzianki czy zwrotu fabuły, ale mimo to można chwalić film za jego bezpośredniość. Powiedziałabym, że wykonał plan od pierwszego do ostatniego punktu. Trzyma w napięciu, ponieważ na każdym kroku można się spodziewać ze strony Jin Sook wybuchu przemocy lub przynajmniej prowokacji, co czyni z nią bardzo zapadający w pamięć czarny charakter, bo w końcu ile takich jest kobietami w średnim wieku? Choi Ji Woo i Park Yong Woo w swoim filmowym debiucie są bezbarwni jednak użyteczni dla całości. Dodałabym na koniec, że „The Hole” bardzo dobrze się zestarzało – było to oczywiście nieuniknione, niemniej jednak charakterystyczny klimat lat 90. został dobrze zachowany i to naprawdę uniwersalnie, gdyż niestety większość filmów koreańskich z tego okresu wygląda na jeszcze starsze niż są w rzeczywistości – kwestia ubogich wówczas możliwości technicznych?

Zdobyte nagrody

34th Baeksang Arts Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Choi Ji Woo

1998 Golden Cinematography Awards:

  • Golden Cinematography Award
  • najlepsza nowa aktorka – Choi Ji Woo
  • Jury’s Special Prize

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.