Fighter

Znane też jako: Wojowniczka, Paiteo, 파이터

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat, sportowy

Reżyseria: Jero Yun

Premiera: 2021

Obsada: Lim Sung Mi, Baek Seo Bin, Oh Kwang Rok, Lee Seung Yeon, Park Seo Yoon, Kim Yoon Seo

 

Reżyser Jero Yun (kor. Yoon Jae Ho) jest twórcą filmowym z misją – dotychczas cała jego twórczość dotykała kwestii imigrantów z Korei Północnej, którym poświęcił filmy krótkometrażowe oraz dokumentalne. „Fighter” jest jego drugim filmem fabularnym, w którym łączy konwencję gatunku sportowego z dramatem imigrantki próbującej ułożyć sobie życie w Korei Południowej.

Poznajemy Jin Ah (Lim Sung Mi) w momencie, kiedy już osiadła w Seulu i przeszła re-edukację. Udało jej się wynająć mieszkanie, a broker załatwił jej pracę pomocnicy w restauracji. Jej celem jest oszczędzić pieniądze, aby sprowadzić ojca, ale ledwo jej starcza na życie i podejmuje się drugiej pracy sprzątaczki w klubie sportowym. Jest wyraźnie zafascynowana kobietami trenującymi boks, co zauważają trener (Oh Kwang Rok) oraz ćwiczący tam Tae Soo (Baek Seo Bin), który przy okazji okazuje zainteresowanie Jin Ah. Namawiają ją do rozpoczęcia treningu, w czym okazuje się mieć naturalny talent.

Nie można ukryć, że wszystko składa się na dość znajomy obraz – bohaterka z marginesu społecznego zaczyna trenować w dyscyplinie, w której może pokonać bardziej uprzywilejowanych zawodników, takie underdog success story. Jednakże wygrana w pojedynku nie jest tak naprawdę jedynym celem Jin Ah, gdyż tytuł „Fighter” odnosi się również do codziennej walki o znalezienie swojego miejsca w życiu. Narracja o byciu wojowniczką może się wydać nieco patetyczna, niemniej sprawia to, że film jest mniej depresyjny niż ma w zwyczaju koreańskie kino niezależne, a ta inkluzja sportowego motywu sprawia, że może się wydać bardziej mainstreamowy. Jednocześnie obraz problemów, z jakimi zmagają się imigranci i społecznych uprzedzeń, nadaje mu więcej głębi, tak więc można powiedzieć, że „Fighter” łączy najlepsze elementy obu stron.

Jin Ah jest bohaterką, której doświadczenia życiowe sprawiły, że nie dzieli się prawie wcale swoimi emocjami, aby nie zacząć polegać na innych. Podjęcie się boksu wyzwala w niej wojowniczego ducha, ale największym „przeciwnikiem” okaże się być jej własna matka, a właściwie konfrontacja z nią, która jako pierwsza zbiegła z Korei Północnej i założyła nową rodzinę. Ten wątek może być frustrujący, ale sama bohaterka jest rozdarta między tęsknotą i wściekłością. Szkoda tylko, że wszystkie wydarzenia są prezentowane wyłącznie z jej perspektywy. Postacie drugoplanowe przejawiają cienie głębi, ale nie poznajemy ich przeszłości czy motywacji, kiedy „Fighter” owinięte jest wyłącznie wokół swojej tytułowej wojowniczki. Niemniej jednak taka konstrukcja sprawdza się, kiedy nieznana mi dotychczas Lim Sung Mi bardzo przekonująca w swojej roli.

Zdobyte nagrody

2020 Busan International Film Festival:

  • NETPAC Award
  • Actress of the Year – Lim Sung Mi

2021 Firenze Korean Film Festival

  • Jury’s Award

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.