Miracle in Cell No.7

8Znane też jako: Gift From Room 7, Number 7 Room’s Gift, Seventh Room’s Gift, December 23, 7beonbangui Seonmool, 7번방의 선물

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: melodramat

Reżyseria: Lee Hwan Kyung

Premiera: 2013

Obsada: Ryu Seung Ryong, Park Shin Hye, Kal So Won, Oh Dal Soo, Jung Jin Young, Park Won Sang, Jung Man Shik, Kim Jung Tae, Kim Ki Chun, Jo Jae Yoon, Park Sang Myun

.

Cały czas jestem pod wrażeniem ciągnącego się już około dwa lata renesansu koreańskich filmów, które biją kolejne rekordy w kinowym box office, dystansując zachodnie produkcje, z których jakikolwiek sukces osiągają jedynie megaprodukcje, najlepiej o jakiś superbohaterach. Równie imponujący jest także ogromny skok popularności baaardzo lubianego przeze mnie Ryu Seung Ryonga, który grając same role drugoplanowe od 2011 roku był częścią czterech wielkich hitów („The Front Line”, „War of Arrows”, „All About My Wife” i „Masquerade”), zanim nie dostał wreszcie swojej pierwszej głównej roli w „Miracle in Cell No.7”. Nigdy nie jest za późno, co nie?

Przyznam, że absolutnie nie wróżyłam temu filmowi sukcesu. Obsada składała się z samych charakterystycznych aktorów drugoplanowych, którzy jednak nie posiadają star power, a fabuła wydawała mi się zbyt ckliwa. Paradoksalnie to się właśnie złożyło na niewyobrażalny sukces niskobudżetowego „Miracle in Cell No.7”, które przebiło dochodami swój budżet kilkudziesięciokrotnie, a obejrzało go w kinach ponad dwanaście milionów widzów. Kto z tak sentymentalnego narodu, jakim są Koreańczycy, mógłby się oprzeć rozrywającemu serce melodramatowi z udziałem opóźnionego w rozwoju ojca i jego córki? Poza tym jest to dla mnie kolejny dowód na to, że wbrew wrażeniu, jakie można odnieść przez Hallyu Wave, prawdziwą popularnością w Korei cieszą się ci starsi, poważani aktorzy filmowi, a nie gwiazdki z dram.

Lee Yong Goo jest ojcem Ye Seung, dla której zrobiłby wszystko. Podąża więc za dziewczynką, która kupiła wymarzony przez Ye Seung plecak z Czarodziejką z Księżyca, jednak ulega ona nieszczęśliwemu wypadkowi, a Yong Goo wykonujący na niej RKO zostaje wzięty za porywacza, gwałciciela i mordercę. Jako że ofiara była córką prokuratora, Yong Goo szybko zostaje skazany na śmierć i osadzony w więzieniu w grupowej celi. Jego szczerość i ogromna tęsknota za Ye Seung szybko zjednują serca współwięźniów, którzy postanawiają przemycić jego córkę do więzienia.

Wiedziałam, że „Miracle in Cell No.7” nie będzie wybitnym filmem, ale Boże, ile ja się na nim poryczałam… Do trzech razy sztuka, prawda? Poprzednie dwa filmy reżysera Lee Hwan Kyunga o tematyce koni też były podobno wyciskaczami łez, jednak nie ma co ich porównywać do „Miracle in Cell No.7”. Można zarzucić temu filmowi, że na siłę próbował wzruszyć widza, pokazując kolejne nieszczęścia w życiu dobrotliwego Yong Goo, który zjednywał sobie dosłownie wszystkich, jednak nie pomogło mu to w uniknięciu kary śmierci. Nie zaprzeczę temu, ale z drugiej strony nie można się gniewać na film, który powodował ciągłą gulę w gardle i pochlipywanie. Poza tym rola Ryu Seung Ryonga była z rodzaju oscarowych – ci z Akademii Filmowej wyjątkowo lubią nagradzać aktorów, grających postacie z ułomnościami… Dla mnie to był genialny kontrast dla jego poprzednich poważnych i charyzmatycznych ról. Aż można było uwierzyć, że on i Kal So Won (Park Shin Hye zagrała dorosłą Ye Seung) naprawdę są ojcem i córką, przez tą całą miłość, jaką ją otaczał.

Jeśli ktoś potrzebuje się wypłakać, „Miracle in Cell No.7” jest idealną ku temu okazją. Jak na film dziejący się w więzieniu jest bardzo ciepły i zabawny, chociaż zakończenie oczywiście łamie serce.

Zdobyte nagrody

49th Baeksang Arts Awards:

  • Daesang dla Ryu Seung Ryonga
  • nagroda popularności dla Park Shin Hye

2013 Mnet 20’s Choice Awards:

  • 20’s Movie Star – Ryu Seung Ryong

2013 Pucheon International Fantastic Film Festival:

  • Fantasia Award dla Park Shin Hye

2013 Grand Bell Awards:

  • najlepszy aktor – Ryu Seung Ryong
  • najlepszy scenariusz
  • Special Jury Prize dla Kal So Won

2013 Blue Dragon Film Awards:

  • nagroda publiczności dla najpopularniejszego filmu

2013 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepsza aktorka drugoplanowa – Park Shin Hye

2013 Korean Culture and Entertainment Awards:

  • Daesang dla Ryu Seung Ryonga
  • Top Excellence dla Oh Dal Soo
  • najlepszy film
  • najlepsza reżyseria

2014 Golden Cinematography Awards:

  • najlepszy film
  • najlepszy aktor drugoplanowy – Oh Dal Soo

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.