Nameless Gangster

5Znane też jako: Nameless Gangster: Rules of the Time, The War Against Crime, War on Crime: The Golden Age of the Bad Guys, Bumchoiwaui Jeonjaeng: Nabbeunnomdeul Jeonsungshidae, 범죄와의 전쟁 : 나쁜놈들 전성시대

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: gangsterski

Reżyseria: Yoon Jong Bin

Premiera: 2012

Obsada: Choi Min Shik, Ha Jung Woo, Kim Sung Kyun, Ma Dong Seok, Kwak Do Won, Jo Jin Woong, Kim Hye Eun

.

Cały rok zabierałam się obejrzenia „Nameless Gangster”. Jak wiecie, mam słabość do starszych, dobrych aktorów, jednak tym razem tylko mi to wciąż przypominało o tym czekającym na mnie filmie, który wydawał mi się gatunkowym „hardkorem”. Lubię męskie kino, o czym możecie się ostatnio przekonać dzięki dominacji filmów gangsterskich i wojennych w moich najnowszych recenzjach filmowych, jednak obawiałam się, że „Nameless Gangster” może być ponad moje siły. Obejrzenie „New World” (również z Choi Min Shikiem) wzbudziło we mnie jednak taki zapał do rzucenia się na głęboką wodę.

Fabuła tego filmu dzieje się na przestrzeni ośmiu lat od 1982 do 1990 roku, kiedy prezydent Roh Tae Woo wypowiada wojnę gangom. Wtedy prokurator Jo Bum Seok aresztuje Choi Ik Hyuna, jednego z mafijnych bossów. Cofając się w czasie, poznajemy całą gangsterską karierę Ik Hyuna, który był najpierw skorumpowanym policjantem w Busanie. Generalnie przyjmował łapówki za przemyt przez port, jednak pewnego dnia znajduje w magazynie dziesięć kilo narkotyków, które postanawia odsprzedać gangsterowi Choi Hyung Bae, który rzekomo ma powiązania z yakuzą. Ik Hyun traktowany jest jak płotka i szybko się go zbywają, jednak okazuje się, że jest spokrewniony z Hyung Bae, którego ojciec każe szanować Ik Hyuna. W ten sposób staje się „biznesmenem” i partnerem Hyung Bae.

Nie powiedziałabym, że „Nameless Gangster” dostarcza dobrą rozrywkę. Fabuła rozwija się w wolnym tempie i więcej w niej napięć pomiędzy bohaterami niż napięcia odczuwalnego przez widza. Jednocześnie jednak miałam wrażenie, że oglądam naprawdę dobry kawał kina, mimo że musiałam brać „Nameless Gangster” na raty, ponieważ nie potrafiłam wysiedzieć. Podobnie mam zresztą ze starszymi filmami Scorsese – nie jest to coś, co oglądam „dla zabawy”, ale jeśli już dzielnie dotrwam do końca, to dostaję takie miłe uczucie satysfakcji.

Zeszłoroczne „Nameless Gangster” i tegoroczne „New World” to chyba początek nowego kina gangsterskiego – wielowątkowych historii, które wydają się bardziej wycinkiem jakiejś historii, a nie zmitologizowaną sagą jednego bohatera. Przyznam, że „New World” było bardziej ekscytujące z powodu tego wątku policyjnego kreta w mafii, kiedy „Nameless Gangster” to po prostu rozmowy, układy i okazyjne wybuchy przemocy przy przejmowaniu biznesu innych. Sięgnęłam po ten film oczywiście dla Ha Jung Woo, ale niespodziewanie ekran całkowicie zdominował Choi Min Shik w głównej roli Choi Ik Hyuna. Przyznam, że po takich filmach jak „Oldboy”, „Lady Vengeance” czy „I Saw the Devil” miał dla mnie trochę straszny wizerunek, kiedy tutaj nie wiadomo czy jego postać jest geniuszem, czy idiotą. Poza tym sami podwładni Hyung Bae stwierdzają, że Ik Hyun nie jest ani gangsterem, ani cywilem – nie należy po prostu do ich kliki, chociaż jemu się wydaje, że jest z wszystkimi za pan brat. To oryginalna postać w gangsterskim gatunku, ponieważ pozwalają mu się piąć do góry i zdobywać kontakty, ale kiedy już za bardzo podskakuje, prawie grzebią go żywcem. Biorąc pod uwagę wizerunek Choi Min Shika, można się było spodziewać jakiegoś bezwzględnego bossa, a tu niespodzianka.

„Nameless Gangster” to film, gdzie znajdziemy doskonałe aktorstwo, ale mimo wszystko jest to tytuł dla bardzo wąskiej grupy odbiorców. Ma on fajny, oldskulowy klimat, ale to film chyba najbardziej zbliżony do „Chłopców z ferajny” Scorsese – poznajemy w nim zasady gangsterskiego światka, a nie dostajemy zbyt wiele akcji.

Zdobyte nagrody

48th Baeksang Arts Awards:

  • Daesang dla najlepszego filmu
  • najlepszy nowy aktor – Kim Sung Kyun

2012 Buil Film Awards:

  • najlepszy aktor – Choi Min Shik
  • najlepszy aktor drugoplanowy – Jo Jin Woong
  • najlepszy nowy aktor – Kim Sung Kyun

2012 Korean Associaton of Film Critics Awards:

  • najlepszy scenariusz

2012 Asia Pacific Screen Awards:

  • najlepszy aktor – Choi Min Shik
  • Highest Commendation

2012 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy aktor – Choi Min Shik
  • najlepszy scenariusz
  • najlepsza muzyka
  • nagroda popularności dla Ha Jung Woo

2012 Korean Culture and Entertainment Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Sung Kyun

2012 Busan Film Critics Awards:

  • najlepszy film

2013 KOFRA Film Awards:

  • najlepszy aktor – Choi Min Shik

3 Comments

  1. Przepraszam, że nie na temat, ale oglądałaś kiedyś dramę „I Miss You”? Nie mogę jej zaleźć w Twoim spisie dram i trochę się zdziwiłam. Polecam ją, bo jak dla mnie jest najlepsza, a dram obejrzałam już mnóstwo, naprawdę warta uwagi ^^

    Polubienie

      1. Da się go przeżyć, a w dramie może nie wykazał się zbyt dużym talentem aktorskim, ale nie był irytujący i całkiem wiarygodny. Warto obejrzeć przynajmniej dla prześlicznego Yoo SeungHo (<3333333) z tym pięknym spojrzeniem *___* Wierz mi, wiem co mówię. Obejrzałam wiele dram, większość tych co Ty, ale nigdy nie obejrzałam tak dobrej jak ta. Piękna historia, piękna miłość, piękny SeungHo (<3333). Polecam ją, bo jest najlepsza, po prostu. Nie raz na niej ryczałam jak głupia, tym bardziej z powodu cierpienia SeungHo.

        Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.