How to Buy a Friend

Znane też jako: Friend Contract, Gyeyakujeong, 계약우정

Na podstawie: manhwy „Friend Contract” autorstwa Kwon Laad

Gatunek: szkolny

Ilość odcinków: 8 x 35 min.

Premiera: 2020

Obsada: Lee Shin Young, Shin Seung Ho, Kim So Hye, Oh Hee Joon, Lee Jung Hyun, Min Do Hee, Jo Yi Hyun, Jang Hye Jin, Kim In Kwon, Kim Do Wan

 

Nieśmiały powrót

Po przerwie w ramówce spowodowanej problemami budżetowymi KBS powróciło do emisji dram w slocie poniedziałkowo-wtorkowym, inaugurując to krótkim „How to Buy a Friend”. Jestem trochę zniecierpliwiona tymi małymi kroczkami, jakie musi robić PD Yoo Young Eun w swojej karierze, ale lepsze to niż nic – przed wami oszałamiająca wizualnie, zaledwie ośmioodcinkowa adaptacja webtoon, która okazuje się być dużo poważniejszą dramą szkolną niż można by się spodziewać po pierwszych streszczeniach fabuły.

Brzmiały one mniej więcej tak – jeden bohater pożycza drugiemu pieniądze, które miały pójść na opłatę jego zajęć pozalekcyjnych, więc nie mogąc już na nie uczęszczać, w tajemnicy przed rodzicami zaczyna spędzać czas z kimś, kto należy do zupełnie innej grupy społecznej w szkole i tak rozwija się niespodziewana przyjaźń. Brzmi to bardzo sympatycznie, ale już w scenie otwierającej pierwszy odcinek można się przekonać, że „How to Buy a Friend” będzie zgoła inną, bardziej dramatyczną dramą…

Tajemnica stojąca za samobójstwem

Park Chan Hong (Lee Shin Young) jest przeciętnym uczniem, który nie wybija się przed szereg, dopóki jego nauczyciel nie zmusza go do wzięcia udziału w konkursie pisarskim po przeczytaniu jego „genialnego” wiersza (który zerżnął z tekstu rapera E-Sensa…). Jest to okazja do wycieczki z popularną Uhm Sae Yoon (Kim So Hye), w której skrycie się podkochuje, ale ich losy splatają się jeszcze bardziej, kiedy Chang Hong wykorzystuje cytat Shin Seo Jung (Jo Yi Hyun), która popełniła samobójstwo. Był on ostatnią wiadomością, jaką wysłała zarówno swojej przyjaciółce Sae Yoon, jak i chłopakowi Heo Don Hyukowi (Shin Seung Ho), dlatego Chang Hong nieoczekiwanie wplątuje się w śledztwo dotyczące jej śmierci.

Drama otwiera się cold openingiem, w którym bohaterowie są na łasce gangsterów. Pomyślałam sobie od razu, że to nieco ekstremalne, jak na „szkolną” serię, ale „How to Buy a Friend” zgłębiło się w jeszcze trudniejszy temat niż przewidywany przeze mnie szkolny bullying – nastoletnią pornografię i oszustwa w internecie. Uznaje się, że zmarła Shin Seo Jung uwodziła mężczyzn na czatach i sprzedawała swoje ciało, a Heo Don Hyuk próbuje oczyścić jej imię. Ważnym dowodem w sprawie byłaby zawartość telefonu ofiary, ale ten tajemniczo przepadł… Sae Yoon odnajduje go w swojej szafce, dlatego w to wszystko wplątuje się Chang Hong, który dodatkowo rozmawiał z Seo Jung w dniu jej śmierci, ale z powodu swojego późniejszego wypadku nie pamięta szczegółów – chciałby chronić dziewczynę, na której mu zależy.

Przyjaźń rozkwitająca z nieoczekiwanej współpracy

Przyznacie, że zagraniczny tytuł tej dramy jest nieco prowokacyjny? Co prawda odzwierciedla przełożenie motywu contract relationship, szczególnie popularnego lata temu w koreańskich komediach romantycznych, na realia szkolne i bromance zamiast klasycznego romansu, ale wyczuwam w nim ironię. Kwestia długu Don Hyuka wobec Chang Honga była naprawdę pomniejsza, więc nie odnajdzie się jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak kupić sobie kumpla. Natomiast pomiędzy tym całym amatorskim śledztwem bohaterów, niewinnym romansem z Sae Yoon z rodzaju pierwszych zauroczeń i konfrontacji ze szkolnym zabijaką, w którego wciela się Lee Jung Hyun, „How to Buy a Friend” jest w swojej istocie typową dramą szkolną. Odmienni bohaterowie zawiązują nieoczekiwaną, szczerą przyjaźń wskutek wydarzeń, dlatego też tor jej fabuły idzie po sinusoidzie – raz Chang Hong i Don Hyuk wchodzą po kostki w półświatek przestępczy, a raz poznają siebie bliżej i zmagają się z typowymi szkolnymi problemami nastolatków.

Ta żonglerka lżejszymi i bardziej dramatycznymi momentami przywiodła mi na myśl inną krótką dramę KBSu, „Just Dance” (2018). Podobnie jak w jej przypadku o atrakcyjności „How to Buy a Friend” stanowi jego opakowanie… Dokładnie tyle mi potrzeba do szczęścia, dlatego tak gloryfikuję tę garstkę koreańskich reżyserów, którzy ośmielają się zrobić jakąś różnicę. PD Yoo Young Eun przenosi wszystko to, co spodobało mi się jej w Drama Special „Dreamers” (2018) i „Understanding of Social Dance” (2019), na nieco dłuższy format, a więc zdecydowaną, nieco podkręconą paletę kolorystyczną z nagminnymi light flares, wszelkie triki kamery, ale przede wszystkim soundtrack, który dopełnia klimatu… Z jednej strony punk rockowe dźwięki w scenach akcji są dla mnie złotym standardem w tego typu produkcjach, który ukuły japońskie filmy „Go” (2001, reż. Yukisada Isao), „Blue Spring” (2002, reż. Toyoda Toshiaki) czy „Crows Zero” (2009, reż. Miike Takashi) – należą one zresztą do jednych z moich ulubionych… Z drugiej, kierownik muzyczny zasięgnął również po wiele starszych koreańskich ballad i folku, których Park Chang Hong słucha na kasetach rodziców. Uznałam ten sentymentalny dodatek za ciekawy kontrast do współczesności ukazanej w dramie, która jest brutalna.

Być może wiele scen widziało się już nieraz w innych dramach, ale „How to Buy a Friend” mimo to jest ciekawym doświadczeniem audiowizualnym i niezłą rozrywką na szybko, która daje pole do popisu młodym, nie do końca sprawdzonym jeszcze aktorom – Lee Shin Youngowi, który pojawił się znikąd w hitowym „Crash Landing on You”, Shin Seung Ho będącemu gwiazdą webdram i idolką Kim So Hye słynącą z programu „Produce 101” i project group I.O.I. W jej przypadku za każdym razem tak samo mnie zaskakuje swoimi umiejętnościami aktorskimi… Zresztą rzadko się zdarza, aby dramy szkolne KBSu zawiodły!

Zdobyte nagrody

2020 KBS Drama Awards:

  • One-Act Special Award dla Lee Shin Younga

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 10/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 9/10

Średnia – 8,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.