Understanding of Social Dance

Znane też jako: Socialization – Understanding of Dance, Sagyo – Ddaenseuui Ihae, 사교-땐스의 이해

Gatunek: taneczny, szkolny

Premiera: 2019

Obsada: Shin Do Hyun, Ahn Seung Kyun, Baek Ji Won, Kim Do Wan, Bae Yoon Kyung, Ahn Gil Kang, Kim Sun Young

 

Tegoroczna antologia KBS Drama Special nie przykuła mojej uwagi dosłownie niczym na pierwszy rzut oka, stawiając w tym roku na jeszcze bardziej nieznane nazwiska aktorów i scenarzystów, ale coś mnie tknęło, kiedy zobaczyłam, że Shin Do Hyun została nominowana za swoją rolę do nagrody internautów na nadchodzących KBS Drama Awards – takie rzeczy raczej nie zdarzają się aktorom grającym w krótkim formacie… Czy rzeczywiście ma to przełożenie na jakąś jej popularność, z której nie zdawałam sobie sprawy – tego wciąż nie wiem… Jednakże właśnie dzięki temu odkryłam kolejną perełkę z serii KBS Drama Special, która wzrusza uniwersalnym tematem poczucia odrzucenia w szkole, wygląda przepięknie i przede wszystkim posiada bardzo „filmowy” motyw tańca, który jest zmorą głównych bohaterów, ale pokonują traumę w finałowym występie.

„Understanding of Social Dance” nazywane jest komedią romantyczną, chociaż jest ona tak cudownie pozbawiona jednoznaczności, że można ją postrzegać po prostu jako historię dwojga ludzi, którzy razem pokonują problem i pokazują wreszcie swoje prawdziwe emocje, co nie oznacza koniecznie uczuć wobec samych siebie w romantycznym sensie… Soo Ji (Shin Do Hyun) ma kompleks na punkcie swojego wysokiego wzrostu. Na samym początku studiów doznała upokorzenia z tego powodu, dlatego przez kolejne lata jest dosłownie niewidzialna na campusie. Pragnie skończyć studia w przyspieszonym trybie, aby jak najszybciej wyjechać do Holandii, kraju z najwyższą średnią wzrostu, ale okazuje się, że brakuje jej jednego fakultetu. Trafia przez to na zajęcia z tańca towarzyskiego, na których nie trzeba robić jakiś specjalnych projektów na zaliczenie, tylko wystąpić na koniec na scenie. Partnerzy zostają dobrani w sposób losowy i Soo Ji trafia niestety na Byung Hyuna (Ahn Seung Kyun) – kompletne swoje przeciwieństwo, niższego od niej chłopaka, który próbuje nadrabiać to byciem super-towarzyskim. To właśnie on wystawił ją trzy lata temu na imprezie integracyjnej, nie chcąc z nią tańczyć…

Zadatki ku klasycznej komedii romantycznej o przyciągających się przeciwieństwach są tu znakomite, niczym w klasycznych filmach tanecznych, w których dwoje kompletnie różnych ludzi łączą się nagle w jedno podczas wspólnego występu… Soo Ji i Byung Hyun zmuszeni są pogodzić swoje różnice, aby zaliczyć przedmiot, ale przy tym większa emfaza została położona na przyznanie się do swoich kompleksów i traum z dzieciństwa oraz stawieniu im czoła, aniżeli na potencjalny romans. Sama nauczycielka, grana przez charyzmatyczną Baek Ji Won, próbuje przekazać swoim uczniom, że jej przedmiot nie jest wprowadzeniem do tańca per se, ale zajęciami socjalizującymi na podstawie zrozumienia tańca. Stąd ten myślnik w oryginalnym koreańskim tytule, który zmienia nieco jego znaczenie. Jest coś wyzwalającego w tańcu towarzyskim, a bohaterowie pokonują wreszcie różnicę wzrostu, zamieniając się po prostu rolami w parze, co jest tak prostym pomysłem, a tyle trzeba było się namęczyć, zanim się na to nie zdecydowali…

Motyw taneczny pozostaje wciąż niszowy w koreańskich dramach, jednakże niesie za sobą jak zwykle wielki ładunek emocjonalny, który w sprawnych rękach reżysera tworzy ekranową magię. „Understanding of Social Dance” może nie jest tak dramatyczne jak mini-seria „Just Dance” (KBS 2018), niemniej wykorzystuje taneczną metaforę w lepszy sposób niż inny tytuł z antologii Drama Special, „Waltzing Alone” (KBS 2017). Do tego jest nakręcone w niezwykle atrakcyjny sposób… Kiedy tylko zobaczyłam nazwisko PD Yoo Young Eun, moja ekscytacja wzrosła kilkukrotnie, gdyż jej dramy są wręcz hiper-wystylizowane kreatywnymi ujęciami, kolorystyką i oświetleniem… Może z tego wyjść przerost formy nad treścią, jak w „Too Bright Outside For Love” (KBS 2018), ale w połączeniu z silną fabułą daje to niezapomniany dla zmysłów seans, jak na przykład w przypadku eksperymentalnego „Dreamers” (KBS 2018). „Understanding of Social Dance” bardziej wpada w tę drugą kategorię. Nawet dobór muzyki w tym Drama Special jest konceptualny, kiedy można usłyszeć Dance Dance Dance od Lykke Li lub graną na fortepianie melodię Slow Dancing in the Dark Jojiego.

Zdobyte nagrody

2020 Gender Equality Media Awards:

  • najlepsza drama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.