relacje i podsumowania wydarzeń

2016 KBS Drama Awards

Wreszcie po tylu latach KBS odbił się z dołka i stworzył dwa największe hity tego roku – „Descendants of the Sun” i „Moonlight Drawn by Clouds”. Czy mogłoby to oznaczać, że najważniejsze nagrody zostaną podzielone między te dramy czy jednak będzie więcej różnorodności? Wypełniony aktorami czerwony dywan nie pozwalał obstawiać oczywistych zwycięzców, chociaż nie miałam wątpliwości, że główna nagroda, Daesang, powędruje do „Descendants of the Sun”.

Gale rozpoczęło od przypomnienia „lepszej” historii KBS. Na scenę weszli Go Doo Shim i Choi Soo Jong, zwycięzcy największej ilości Daesangów w historii i po paru anegdotkach przedstawili MC. Prowadzącymi gali zostali drugi raz z rzędu Jeon Hyun Moo i Park Bo Geom, a prowadząca zmieniła się na Kim Ji Won, która, co ciekawe, była pierwszym wyborem do jego dramy „Moonlight Drawn by Clouds”, który nie wypalił. Zdziwiłam się, że obecne gwiazdy siedziały w teatralnych rzędach niczym na nagrodach filmowych, a nie przy stolikach. Za dużo ludzi? Tak dobrze się powodzi?

Pierwsze nagrody dla aktorów dziecięcych wręczała Kim Min Jung, która sama zaczynała za młodu. Wybór Heo Jung Eun był gwarantowany, bo po prostu nie ma innej dramy, w której główna bohaterka jest dzieckiem.

Oh Ji Ho i Uhm Hyun Kyung, którzy biorą udział również w variety shows, wręczyli nagrody dla aktorów drugoplanowych. Tutaj wybór Ra Mi Ran też był oczywisty, w tym roku jest ulubienicą KBSu w różnych sferach, natomiast Lee Jun Hyuka do pewnego stopnia przewidywałam, patrząc na popularność „Moonlight Drawn by Clouds”.

101603126601_99_20161231220203

Choi Soo Jong i przedstawicielka PPCW, jakiś chińskich mediów, wręczyli nagrodę dla „najlepszej pary Azji” czyli znowu jakiś rodzaj nagrody Hallyu. Pamiętam, że podczas pisania na bieżąco relacji z SBS Drama Awards, podglądywałam trochę wyniki KBSu i byłam zła na to trofeum dla Song Joong Kiego i Song Hye Kyo, bo myślałam, że na tym nagrody dla par się skończą. Na szczęście to tylko pusta nagroda chińskiego sponsora.

Nagrodę w kategorii Drama Special i krótkich dram wręczyli zeszłoroczni zwycięzcy Bong Tae Kyu i Lee Hana. Jestem bardziej niż zadowolona z wyników. Myślałam, że na hitowym „Baek Hee Ha Returned” się skończy, ale doceniono również Jo Yeo Jung za genialne „Babysitter”. Poza tym gdy tylko zobaczyłam Lee Dong Hwi na liście obecności, wiedziałam, że wygra – dlatego zresztą obejrzałam i zrecenzowałam dzisiaj rano „The Red Teacher”.

0000096521_002_20161231223031728

Wcześniej przy odświeżaniu wyników na bieżąco dziwiłam się, że tak wolno to wszystko szło, ale teraz przy rzeczywistym oglądaniu transmisji zobaczyłam, że po prostu rozciągano wszystko na siłę niepotrzebnymi wywiadami Jeon Hyun Moo z aktorami. W sumie KBS ma mniej nagród w porównaniu do pozostałych stacji, a trzeba było zrobić równie długą galę niż emitowane w tym samym czasie SBS Drama Awards… Obowiązkowym girlsbandem występującym na scenie były IOI, chyba w jednym ze swoich ostatnich wspólnych występów. Chciałabym już się pozbyć Pick Me z moich uszu…

Nagrodę internautów wręczyli Han Go Eun i przedstawiciel jakiejś amerykańskiej firmy. Być może zaskoczeniem jest wygrana Park Bo Geoma nad Song Joong Ki? Ja się pytam gdzie zwyciężczyni i gdzie nagrody popularności? W tym roku jakoś na galach wszystkich stacji telewizyjnych zabrakło ich, tak samo jak PD Award… Przynajmniej zostawili Writer Award lub, jak kto woli, nagrodę za najlepszy scenariusz, która bez niespodzianki tym razem powędrowała do Kim Eun Sook i Kim Won Seoka za „Descendants of the Sun”.

Weteran Song Il Gook i zeszłoroczna laureatka Kim So Hyun zajęli się nagrodami dla nowych aktorów. Rywalizacja jak zwykle wydawała się zacięta, ale zwyciężyli nie popularni idole, ale naprawdę dobrzy aktorzy, co za ulga. Jinyounga przeboleję, bo był nadzwyczaj dobry, chociaż wolałabym w jego miejscu Kwak Dong Yeona.

603221023012_99_20161231230306

Druga połowa zaczęła się od występu Gummy z jej soundtrackiem do „Moonlight Drawn by Clouds”. Od razu byłam przekonana, że od razu przejdzie potem do OSTu z „Descendants of the Sun”, w końcu to jeden z tych typowo dramowych hitów…

Pierwszymi nagrodami po przerwie była rekordowa ilość tych dla najlepszych par. Z jednej strony to niesprawiedliwe dla tych zaledwie pięciu pozostałych par z nominowanych, ale z drugiej dostali wyróżnienie wszyscy ulubieńcy, a to nie jest jakaś nagroda, za którą można by się oburzać. Prezenterami było małżeństwo aktorów – In Kyo Jin i So Yi Hyun. Nie można było dać jeszcze jednego trofeum Sung Hunowi i Shin Hye Sun? Song Joong Ki i Song Hye Kyo przecież dostali już wcześniej nagrodę jako para…

000001100737_99_20170101003835

Do północy przedłużano czas jakimiś ciekawostkami dotyczącymi tych par, a zaraz po jej wybiciu i zaprezentowaniu nowych dram na 2017 rok, Kim Young Chul z nowej dramy weekendowej „Father is Weird” i Jo Yeo Jung wręczyli pierwsze Excellence w kategorii dram długich. Dramami codziennymi zajęli się zeszłoroczni zwycięzcy Kwak Shi Yang, który przetransportował się z SBSu, gdzie dostał New Star Award oraz Han Chae Ah. Równoczesne zwycięstwo Lee Yuri i So Yi Hyun również przewidziałam, ponieważ dawno nie było tak silnych aktorek w takich dramach, kategoria męska już mnie nie obeszła. Park Seo Joon i Hyungshik z „Hwarang” wręczali Excellence dla mini-serii, zachowując się przy tym jak duet gagmanów. Kim Seung Soo i Myung Se Bin z dramy codziennej „First Love Again” byli ostatnimi prezenterami w kategorii dram średnich.

201701010045435784271_20170101004605_01_99_20170101004703

Weterani Lim Dong Jin i Chae Shi Ra rozdali Top Excellence, z których to dla Kim Ha Neul było raczej nieoczekiwane, jak każda nagroda dla „On The Way to Airport”. Jak sprawdzałam informacje przed zasiąściem do pisania podsumowania, były one błędne – myślałam, że Song Hye Kyo też dostała Top Excellence. Ta jednak została nagrodzona Daesangiem ex aequo z Song Joong Ki, co w przypadku „Descendants of the Sun” można wybaczyć – niby on jest „popularniejszy”, ale to ona jest większą weteranką. To zupełnie inna sytuacja niż w zeszłym roku, kiedy wygrali Go Doo Shim i Kim Soo Hyun – jakoś Daesanga dla pary z jednej dramy mogę zaakceptować… To pierwszy taki przypadek od 2004 SBS Drama Awards, gdzie wygrali Park Shin Yang i Kim Jung Eun za „Lovers in Paris”.

201701010133026057396_20170101013325_01_99_20170101013403

Skoro to była ostatnia gala, jaką podsumowałam w tym roku, pozwólcie na kilka ogólnych opinii. Można było zauważyć podobne zjawiska na każdej z nich – z niewiadomo jakiego powodu pozbyto się zewsząd PD Award, które było od zawsze. Jest to nagroda dla najlepszego aktora wybierana przez producentów i reżyserów danej stacji lub wszystkich trzech, jak to było od kilku lat, ale teraz nie dość, że z tego zrezygnowano, to ogólnie pozbyto się wszędzie trochę nagród, do których byłam już przyzwyczajona. Gdybym miała wybierać, to chyba ta gala właśnie, KBS Drama Awards, podobała mi się najbardziej, ale to dlatego, że jej zwycięzcy byli absolutnie przewidywalni, choć zgadzałam się z nimi. Liczyłam jeszcze parę miesięcy temu po cichu na jakieś skromne Excellence w ukłonie dla Jang Hyuka, ale w ogóle zapomniano o tej dramie. Na szczęście wynagrodzeniem za to stała się dla mnie nagroda dla Jo Yeo Jung za „Babysitter”. Koreańskie media wychwalały w niebogłosy komedię „Baek Hee Has Returned”, która stała się nieoczekiwanie hitem, ale w kategorii dram 4-odcinkowych nie było lepszego aktora czy aktorki niż Jo Yeo Jung i cieszę się, że doceniono to chociażby tak skromną nagrodą, jaką jest One-Act Special Award.

Czy KBS będzie się tak dobrze wieść również w przyszłym roku? Nie nastawiam się na to… Może MBC wreszcie weźmie się za siebie i zacznie produkować quality drama, natomiast zastanawiam się czy SBS nie powróci do starego sposoby kategoryzowania dram. Niby nowa ma zachęcać do produkowania genre dramas, ale ile fantasy można jeszcze wcisnąć w ramówkę, kiedy i tak w głębi duszy są to głównie rom-comy z motywem?


Lista zwycięzców:

Daesang:

SONG JOONG KI & SONG HYE KYO (Descendants of the Sun)

Top Excellence:

Aktor:
Ahn Jae Wook (Five Children)
Cha In Pyo (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
Lee Dong Gun (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
Lee Sang Yoon (On The Way to Airport)
PARK BO GEOM (Moonlight Drawn by Clouds)
PARK SHIN YANG (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho)
Song Il Gook (Jang Young Shil)
Song Joong Ki (Descendants of the Sun)

Aktorka:
Jo Yoon Hee (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
KIM HA NEUL (On The Way to Airport)
Kim Yoo Jung (Moonlight Drawn by Clouds)
Lee Yuri (The Promise)
So Yoo Jin (Five Children)
Song Hye Kyo (Descendants of the Sun)
Suzy z miss A (Uncontrollably Fond)

Excellence:

Aktor w mini-serii:
Jang Hyuk (Beautiful Mind)
Jin Goo (Descendants of the Sun)
Kim Young Kwang (The Man Living in Our House)
LEE SANG YOON (On The Way to Airport)
Oh Ji Ho (Oh My Geum Bi)
Song Joong Ki (Descendants of the Sun)

Aktorka w mini-serii:
Jo Bo Ah (The Man Living in Our House)
Kim Ha Neul (On The Way to Airport)
KIM JI WON (Descendants of the Sun)
Park Jin Hee (Oh My Geum Bi)
Song Hye Kyo (Descendants of the Sun)
Su Ae (The Man Living in Our House)

Aktor w średniej dramie:
Jo Jae Hyun (Master – God of Noodles)
Kim Woo Bin (Uncontrollably Fond)
Park Bo Geom (Moonlight Drawn by Clouds)
Park Shin Yang (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho)
SONG IL GOOK (Jang Young Shil)

Aktorka w średniej dramie:
Chae Soo Bin (Moonlight Drawn by Clouds)
Jung Yumi (Master – God of Noodles)
Kang Sora (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho)
KIM YOO JUNG (Moonlight Drawn by Clouds)
Suzy z miss A (Uncontrollably Fond)

Aktor w długiej dramie:
AHN JAE WOOK (Five Children)
Cha In Pyo (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
LEE DONG GUN (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
Shim Hyung Tak (Five Children)

Aktorka w długiej dramie:
JO YOON HEE (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
Lim Soo Hyang (Five Children)
Oh Hyun Kyung (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
SO YOO JIN (Five Children)

Aktor w codziennej dramie:
Jung Hee Tae (My Mind’s Flower Rain)
Kim Jin Woo (Unusual Family)
Kim Yoo Seok (Our Home’s Honey Jar)
Lee Min Woo (That Sun in the Sky)
OH MIN SEOK (Secrets of Women)
Song Jong Ho (The Promise)

Aktorka w codziennej dramie:
Jieun z Secret (Our Home’s Honey Jar)
Lee Shi Ah (Unusual Family)
LEE YURI (The Promise)
Park Hana (The Promise)
SO YI HYUN (Secrets of Women)
Yoon Ah Jung (That Sun in the Sky)

Najlepszy aktor(ka) drugoplanowy:

Aktor:
Choi Dae Chul (Moonlight Drawn by Clouds / Baek Hee Has Returned / Our Home’s Honey Jar)
Choi Won Young (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
In Kyo Jin (Baek Hee Has Returned)
Jo Jae Yoon (Descendants of the Sun)
Kim Gab Soo (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho)
LEE JUN HYUK (Moonlight Drawn by Clouds)

Aktorka:
Hwang Seok Jung (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho)
Jung Hye Sung (Moonlight Drawn by Clouds)
Oh Yoon Ah (Oh My Geum Bi)
RA MI RAN (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
Seo Jung Yeon (Descendants of the Sun)
Shin Hye Sun (Five Children)

One-Act Special Award:

Aktor:
Han Joo Wan (Twenty Thousand Won to Pyeongyang)
Ji Soo (Page Turner)
KIM SUNG OH (Baek Hee Has Returned)
LEE DONG HWI (The Red Teacher)
Lee Ji Hun (Legendary Shuttle)
Lee Sang Yeob (Home Sweet Home)
Seo Ji Hun (Legendary Shuttle)

Aktorka:
Jeon Hye Bin (Noodle Shop Woman)
JO YEO JUNG (Babysitter)
Jung So Min (The Red Teacher)
KANG YE WON (Baek Hee Has Returned)
Kim So Hyun (Page Turner)
Son Yeo Eun (Home Sweet Home)

Najlepszy nowy aktor(ka):

Aktor:
Hyun Woo (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
Ji Soo (Page Turner)
JINYOUNG z B1A4 (Moonlight Drawn by Clouds)
Kim Min Seok (Descendants of the Sun)
Kwak Dong Yeon (Moonlight Drawn by Clouds)
Onew z SHINee (Descendants of the Sun)
SUNG HUN (Five Children)

Aktorka:
Gong Seung Yeon (Master – God of Noodles)
KIM JI WON (Descendants of the Sun)
Kim Yoo Jung (Moonlight Drawn by Clouds)
LEE SE YOUNG (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
Park So Dam (Beautiful Mind)
Shin Hye Sun (Five Children)

Najlepszy aktor(ka) dziecięcy:

Aktor:
Baek Seung Hyun (Beautiful Mind)
Choi Min Young (The Promise)
Go Woo Rim (Master – God of Noodles)
Jo Hyun Do (Five Children)
JUNG YOON SEOK (Jang Young Shil / Five Children / Moonlight Drawn by Clouds)

Aktorka:
HEO JUNG EUN (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho / Moonlight Drawn by Clouds / Oh My Geum Bi)
Jin Ji Hee (Baek Hee Has Returned)
Kim Bo Min (The Promise)
Kim Hwan Hee (On The Way to Airport)
Park Seo Yeon (On The Way to Airport / The Promise)

Nagroda internautów:

Aktor:
Jinyoung z B1A4 (Moonlight Drawn by Clouds)
Kim Sung Oh (Baek Hee Has Returned)
Kim Woo Bin (Uncontrollably Fond)
Kim Young Kwang (The Man Living in Our House)
Lee Dong Gun (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
Lee Sang Yoon (On The Way to Airport)
PARK BO GEOM (Moonlight Drawn by Clouds)
Park Shin Yang (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho)
Song Joong Ki (Descendants of the Sun)
Sung Hun (Five Children)

Aktorka:
Heo Jung Eun (Oh My Geum Bi)
Kim Ha Neul (On The Way to Airport)
Kim Yoo Jung (Moonlight Drawn by Clouds)
Lee Yuri (The Promise)
Park So Dam (Beautiful Mind)
Shin Hye Sun (Five Children)
So Yi Hyun (Secrets of Women)
Song Hye Kyo (Descendants of the Sun)
Su Ae (The Man Living in Our House)
Suzy z miss A (Uncontrollably Fond)

Najlepsza para:

Ahn Jae Wook & So Yoo Jin (Five Children)
CHA IN PYO ♥ RA MI RAN (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
HYUN WOO ♥ LEE SE YOUNG (The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop)
JIN GOO ♥ KIM JI WON (Descendants of the Sun)
Kim Sung Oh & Choi Dae Chul & In Kyo Jin (Baek Hee Has Returned)
Kim Woo Bin & Suzy z miss A (Uncontrollably Fond)
Kim Young Kwang & Su Ae (The Man Living in Our House)
LEE SANG YOON ♥ KIM HA NEUL (On The Way to the Airport)
OH JI HO ♥ HEO JUNG EUN (Oh My Geum Bi)
PARK BO GEOM ♥ KIM YOO JUNG (Moonlight Drawn by Clouds)
SONG JOONG KI ♥ SONG HYE KYO (Descendants of the Sun)
Sung Hun & Shin Hye Sun (Five Children)

Asia’s Greatest Couple Award:

SONG JOONG KI ♥ SONG HYE KYO (Descendants of the Sun)

Najlepszy scenariusz:

KIM EUN SOOK & KIM WON SEOK (Descendants of the Sun)

Zdjęcia z czerwonego dywanu:


Poprzednie edycje KBS DRAMA AWARDS:

2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | ogólny spis podsumowań

0 komentarzy dotyczących “2016 KBS Drama Awards

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: