2020 KBS Drama Awards

Obejrzałam dotąd tylko trzy dramy KBSu z 2020 roku – „How to Buy a Friend”, „Do Do Sol Sol La La Sol” oraz „Into the Ring” – i jak na razie nie mam zamiaru nadrabiać więcej, gdyż tak bardzo nie interesowała mnie oferta tej stacji w tym roku… Jednak pomimo osobistych gustów zawsze można liczyć, że bez problemu obejrzy się KBS Drama Awards na oficjalnym kanale YouTube lub KBS World. Raczej nie pomijam takich szans. Dlatego oto moja jedyna relacja w tym roku pisana na żywo w trakcie oglądania – w pozostałych przypadkach MBC i SBS po prostu nadrabiam galę po fakcie, przewijając do najważniejszych momentów.

Naprawdę nie miałam pojęcia, do kogo powędrują nagrody w tym roku, gdyż przy braku hitów (poza oczywiście dramami weekendowymi i codziennymi) wydawało mi się, że będzie to mniej lub bardziej randomowe. Będą podwójni laureaci w kategoriach? Byłoby śmiesznie, gdyby L lub Shin Ye Eun coś dostali za „Come Here”, które pobiło niechlubny rekord najniższej oglądalności w historii koreańskiej telewizji publicznej… Miałam dużo takich myśli jeszcze przed startem.

Co do środków bezpieczeństwa, gala odbywała się podobnie jak KBS Entertainment Awards na pustej sali, gdzie rozpostarto ogromny ekran pokazujący internautów oglądających to wydarzenie online i reagujących na żywo, dając jakąś namiastkę widowni. Trofea dostarczał robot (jakiś product placement..?). Tak poza tym reszta była dosłownie jak zawsze, włączając w to  również bardzo długie gadanie prowadzących Do Kyung Wana, Jo Bo Ah i Kim Kang Huna, przedłużających czas do północy w Korei i przygotowane specjalnie na tę okazję materiały filmowe z przeszłości aktorów, o której pewnie chcieliby zapomnieć.

Nagrodę dla najlepszych nowych aktorów wręczyli L oraz Kwon Nara, zeszłoroczni laureaci. Dopiero teraz widząc ich razem na miejscu, zorientowałam się, że grają obecnie główne role w „Secret Royal Inspector”, którego nie omieszkano w dość dosłowny sposób zareklamować, do spółki z całym materiałem filmowym. Co do zwycięzców nagród, para Lee Cho Hee i Lee Sang Yi była pewniakiem na długo przed galą, tak więc jedyne pytanie, jakie mogło się nasuwać, to w jakiej kategorii? Najlepsi nowi aktorzy czy może drugoplanowi? Najlepsza para? Z pewnością, patrząc jak tych dwoje relatywnie niepopularnych aktorów stało się gośćmi w variety shows innych stacji telewizyjnych… Poza tym mogę się ugryźć w język za komentarz o „Come Here”, ale z drugiej strony nie oglądałam tej dramy, więc nie mi oceniać jej wartości. Przy tych wszystkich artykułach, jakie pojawiły się w grudniu w mediach, że Shin Ye Eun nie ma szczęścia do oglądalności, patrząc na wyniki „Come Here” oraz „More Than Friends” (jTBC) i może jest tylko popularną wśród nastolatków gwiazdą webdram, KBS najwyraźniej postanowił stawić temu czoła. Zresztą nie pierwszy raz. Tytuł dramy z najniższą oglądalnością przez długi czas należał do „Foolish Love” (2000), które przegrało wówczas starcie z mega-hitem „Heo Jun” (MBC 1999-2000), ale Bae Jong Ok i tak otrzymała Excellence od tej stacji… Tak trochę na przekór ogólnemu przekonaniu, że KBS, SBS i MBC kierują się tylko słupkami oglądalności w swoich nagrodach.

Kolejna para reklamująca nową dramę, Choi Kang Hee i Kim Young Kwang z „Hello! It’s Me?” wręczyli nagrody popularności. Kiedyś było rozróżnienie na „nagrody internautów”, o których decydowało głosowanie na stronie oraz jeszcze bardziej ambiwalentne „nagrody popularności”, które często wydawały się być zapasowymi na pocieszenie dla tych, którzy nie załapali się na inne, ale z różnych powodów KBS zdecydował się ich nie pominąć. W tym roku odebrałam wrażenie, że te dwie idee zmieszały się w jedną.

Nagrody dla najlepszych par zawsze wymagały zwołania kilkoro do kilkanaścioro aktorów na jedną scenę, ale tym razem zaskakująco laureaci odbierali nagrody i uczestniczyli w wywiadzie z Do Kyung Wanem w odstępach czasowych, jedna para co jakiś czas, a pomiędzy wręczanie innych nagród. Co jeszcze bardziej zaskakujące, to Lee Jang Woo zdobył sam 2 tytuły najlepszej pary, z Jin Ki Joo grającą jego partnerkę oraz Jung Bo Seokiem grającym jego ojca… Przypominam sobie jednak, że to nie jest pierwszy raz, kiedy KBS się tak bawi – w 2017 roku Gong Hyo Jin wygrała de facto tytuł najlepszej pary z Kim Soo Hyunem oraz drugi, z Cha Tae Hyunem za dramę „The Producers”, ale z powodu jej nieobecności na gali, aktorzy ci stali się męską parą i obiektem żartów na scenie.

Kim Byung Chul oraz Shin Dong Mi prezentowali nagrody dla aktorów drugoplanowych, które przy tak skromnej ilości nominacji dopiero miały dopisek w ustach prezenterów, kto wygrał w kategorii mini-serii, a kto w kategorii dram długich (tj. weekendowych), jakby to miało usprawiedliwić notoryczne rozdawanie nagród wielu ludziom. W sumie KBS nie musi się tłumaczyć, jak już po tylu latach spodziewam się po nim 2-3 zwycięzców w każdej kategorii. Z drugiej strony, daje to też pocieszenie dla aktorów drugoplanowych z mini-serii, którzy zazwyczaj nie zyskują takiej popularności, co odtwórcy pobocznych ról w dramach weekendowych, którzy mają tu i ówdzie interesujące wątki rozwijające się przez pół roku… Dlatego tak naprawdę nie narzekam na ten „proceder”. Mnóstwo aktorów zasługuje na tę nagrodę. Kim Sun Young zdobyła podobną dosłownie wczoraj na MBC Drama Awards, ale to nie przeszkadza w daniu jej następnej. Oh Yoon Ah nigdy nie miała szczęścia, co przyznała we łzach na tegorocznej gali KBS Entertainment Awards, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę od czternastu lat… Tydzień później drugą.

Kim So Hyun i Jang Dong Yoon z zeszłorocznej dramy „The Tale of Nokdu” wręczali Excellence w kategorii mini-serii. W tym roku KBS zrezygnował z czwartej kategorii „dram średnich”, ale też trochę już minęły czasy, w których dramy miały po dwadzieścia odcinków, nie mówiąc już o regularnej emisji, aby wypełnić te nominacje. Zaskakujący jest przeskok Lee Jae Wooka, który nawet nie został nominowany do nagrody dla najlepszego nowego aktora, a od razu dostał Excellence. Poniekąd się cieszę.

Najważniejsze nagrody Top Excellence i Daesang zostały rozdane pomiędzy aktorów z dram weekendowych, co było absolutnie do przewidzenia. Co więcej, po raz pierwszy od paru lat jedno z Top Excellence powędrowało do aktora z dramy codziennej, w tym wypadku Park In Hwana, co przypomina, że nawet jeśli KBS ma słaby rok pod względem oglądalności swoich mini-serii, to zawsze pozostaje poduszka bezpieczeństwa czyli jego dramy familijne, które zawsze mają co najmniej 20%. Tym samym jeśli jakaś mini-seria z prime-time’u nie stanie się hitem, Daesang wędruje do weterana z dramy familijnej. W tym roku padło na Chun Ho Jina z „Once Again”. Czy byłby jakiś lepszy wybór? Albo jakikolwiek inny?


Lista zwycięzców:

Daesang:

CHUN HO JIN (Once Again)

Top Excellence:

Aktor:
Chun Ho Jin (Once Again)
JUNG BO SEOK (Homemade Love Story)
Park Hae Jin (Forest)
PARK IN HWAN (Brilliant Heritage)
Shin Ha Kyun (Soul Repairer)

Aktorka:
Cha Hwa Yeon (Once Again)
Hwang Jung Eum (To All The Guys Who Loved Me)
Jeon In Hwa (Homemade Love Story)
Jo Yeo Jung (Cheat on Me, If You Can)
LEE MIN JUNG (Once Again)

Excellence:

Aktor w mini-serii:
Choi Jin Hyuk (Zombie Detective)
Go Joon (Cheat on Me, If You Can)
L z Infinite (Come Here)
LEE JAE WOOK (Do Do Sol Sol La La Sol)
Park Hae Jin (Forest)
PARK SUNG HUN (Into the Ring)
Shin Ha Kyun (Soul Repairer)

Aktorka w mini-serii:
Go Ara (Do Do Sol Sol La La Sol)
Hwang Jung Eum (To All The Guys Who Loved Me)
Jin Se Yeon (Born Again)
Jo Bo Ah (Forest)
JO YEO JUNG (Cheat on Me, If You Can)
Jung So Min (Soul Repairer)
NANA z After School (Into the Ring)

Aktor w długiej dramie:
Chun Ho Jin (Once Again)
Jung Bo Seok (Homemade Love Story)
LEE JANG WOO (Homemade Love Story)
LEE SANG YEOB (Once Again)

Aktorka w długiej dramie:
Cha Hwa Yeon (Once Again)
Hwang Shin Hye (Homemade Love Story)
Jeon In Hwa (Homemade Love Story)
JIN KI JOO (Homemade Love Story)
LEE JUNG EUN (Once Again)
Lee Min Jung (Once Again)

Aktor w dramie codziennej:
Go Se Won (Fatal Promise)
KANG EUN TAK (A Man in a Veil)
Kang Sung Min (Fatal Promise)
KIM YOO SEOK (No Matter What)
Park In Hwan (Brilliant Heritage)
Shin Jung Yoon (Brilliant Heritage)

Aktorka w dramie codziennej:
Do Ji Won (No Matter What)
Kang Se Jung (Brilliant Heritage)
LEE CHAE YOUNG (A Man in a Veil)
Na Hye Mi (No Matter What)
PARK HANA (Fatal Promise)

Najlepszy aktor(ka) drugoplanowy:

Aktor:
AHN GIL KANG (Into the Ring)
In Kyo Jin (Homemade Love Story)
Jung Sang Hun (Cheat on Me, If You Can)
Kim Joo Heon (Do Do Sol Sol La La Sol)
OH DAE HWAN (Once Again)
Tae In Ho (Soul Repairer)

Aktorka:
Baek Ji Won (Once Again)
Hong Soo Hyun (Cheat on Me, If You Can)
Hwang Young Hee (To All The Guys Who Loved Me)
Jang Hye Jin (Into the Ring)
KIM SUN YOUNG (Homemade Love Story)
OH YOON AH (Once Again)
YE JI WON (Do Do Sol Sol La La Sol)

One-Act Special Award:

Aktor:
Kim Dae Gun (Drama Special To My Assailant)
Kim Sung Chul (Drama Special One Night)
LEE HAN WI (Drama Special My Lilac)
Lee Sang Yeob (Drama Special Traces of Love)
LEE SHIN YOUNG (How to Buy a Friend)
Oh Min Seok (Drama Special The Joys and Sorrows of Work)
Shin Seung Ho (How to Buy a Friend)

Aktorka:
Go Min Si (Drama Special The Reason Not to Confess)
Go Won Hee (Drama Special The Joys and Sorrows of Work)
Jin Ji Hee (Drama Special Modern Girl)
LEE YOO YOUNG (Drama Special Traces of Love)
SON SOOK (Drama Special Trip)
Yoon Se Ah (Drama Special Crevasse)

Najlepszy nowy aktor(ka):

Aktor:
Kim Young Dae (Cheat on Me, If You Can)
LEE SANG YI (Once Again)
Oh Dong Min (Into the Ring)
Ryeo Woon (Homemade Love Story)
SEO JI HUN (Come Here / To All The Guys Who Loved Me)

Aktorka:
BONA z WJSN (Homemade Love Story)
Jung Min Ah (No Matter What)
Kang Mal Geum (Drama Special The Joys and Sorrows of Work)
Kim So Hye (How to Buy a Friend)
LEE CHO HEE (Once Again)
Park Joo Hyun (Zombie Detective)
SHIN YE EUN (Come Here)

Najlepszy aktor(ka) dziecięcy:

Aktor:
Choi Go (Into the Ring)
MOON WOO JIN (Once Again)
Seo Woo Jin (A Man in a Veil)
Song Min Jae (Do Do Sol Sol La La Sol)
Sung Min Jun (Zombie Detective)

Aktorka:
Ahn Seo Yeon (Once Again)
Kim Bi Joo (Brilliant Heritage)
Kim Ha Yeon (No Matter What)
Joo Ye Rim (To All The Guys Who Loved Me)
LEE GA YEON (Once Again)

Nagroda popularności:

Aktor:
KIM YOUNG DAE (Cheat on Me, If You Can)
LEE SANG YEOB (Once Again)

Aktorka:
JO BO AH (Forest)

Najlepsza para:

Bona & Dong Ha (Homemade Love Story)
Choi Kwang Jae & Ye Ji Won (Do Do Sol Sol La La Sol)
CHUN HO JIN ♥ LEE JUNG EUN (Once Again)
Hwang Jung Eum & Yoon Hyun Min (To All The Guys Who Loved Me)
Jang Ki Yong & Jin Se Yeon (Born Again)
Jeon In Hwa & Jin Ki Joo (Homemade Love Story)
JIN KI JOO ♥ LEE JANG WOO (Homemade Love Story)
JO YEO JUNG ♥ GO JOON (Cheat on Me, If You Can)
Jung Bo Seok & Jin Kyung (Homemade Love Story)
JUNG BO SEOK ♥ LEE JANG WOO (Homemade Love Story)
Jung Min Ah & Jung Heon (No Matter What)
Kang Eun Tak & Uhm Hyun Kyung (A Man in a Veil)
Kang Se Jung & Shin Jung Yoon (Brilliant Heritage)
Kim Sun Young & In Kyo Jin (Homemade Love Story)
LEE CHO HEE ♥ LEE SANG YI (Once Again)
Lee Jae Wook & Go Ara (Do Do Sol Sol La La Sol)
LEE MIN JUNG ♥ LEE SANG YEOB (Once Again)
Lee Shi Eon & Kim Ye Won (Cheat on Me, If You Can)
Na Hye Mi & Choi Woong (No Matter What)
Nam Sung Jin & Kim Ga Yeon (Brilliant Heritage)
PARK HAE JIN ♥ JO BO AH (Forest)
PARK SUNG HUN ♥ NANA (Into the Ring)
Seo Ji Hun & Jo Woo Ri (To All The Guys Who Loved Me)
Son Sook & Jung Woong In (Drama Special Trip)
Tae Hang Ho & Lee Joong Ok (Zombie Detective)
Yoon Jong Bin & Shin Eun Soo (Do Do Sol Sol La La Sol)

Najlepszy scenariusz:

YANG HEE SEUNG (Once Again)

Special Achievement Award:

†SONG JAE HO

Zdjęcia z czerwonego dywanu:


Poprzednie edycje KBS DRAMA AWARDS:

2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019ogólny spis podsumowań

1 Comment

  1. W 2020 roku mało która drama tej stacji mnie zainteresowała. „To All The Guys Who Loved Me” rzuciłam po połowie, aby nie znienawidzić do końca głównego aktora, którego lubiłam w jego wcześniejszych dramach. „Into the ring” rzuciłam po 2 odcinkach. „Born again” obejrzałam całe i już nie wiem dlaczego. Dla pięknych aktorów, a może niezdrowej ciekawości co jeszcze dziwnego wymyślą scenarzyści, aby mnie zadziwić jak można nie dopracować fabułę. Jedyną dramę jaką mi się podobała od początku do końca była „Zombie detective”. Najmilsza komediowa niespodzianka KBS w ubiegłym roku.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.