2017 KBS Drama Awards

KBS może nie miał w tym roku najwyżej notowanej pod względem oglądalności mini-serii jak SBS, ale po raz kolejny poczułam, że to właśnie ich gala interesuje mnie dużo bardziej i ona stała się priorytetem do relacjonowania. Może jestem bardzo do tyłu z tegorocznymi recenzjami dram, ale mam obejrzanych najwięcej właśnie od KBSu. Moja wewnętrzna fanka wyczekiwała z niecierpliwością, jaką nagrodę dostanie Jung Ryeo Won i po cichu liczyłam, że uczciwie dadzą Namgoong Minowi Daesanga, zamiast iść bezpieczną ścieżką i nagradzać jakiegoś weterana z dramy weekendowej, które ZAWSZE mają wysoką oglądalność.

Pierwsze nagrody jak zawsze powędrowały do aktorów dziecięcych, którzy wręczali zeszłoroczni zwycięzcy. Prowadzący wymęczyli Heo Jung Eun o jej sympatię do Song Joong Ki, która była newsem na zeszłorocznej gali, a ja w tym momencie przekonałam się, że chyba KBS będzie się prześcigał z SBSem, kto będzie więcej gadał i tym samym dłużej trwał. Jak na gale rozpoczynające się w Korei koło godziny 21, podejrzewam, że chcieli pewnie rozdać najważniejsze trofea po północy, w Nowy Rok… Jednak planowane cztery godziny gali rozdań nagród to dla mnie trochę za dużo…

Ra Mi Ran i Lee Jun Hyuk wręczali nagrody dla aktorów drugoplanowych, tak więc kontynuowana była tradycja przekazywania laurów z rąk do rąk co roku. Opowiadali, jakie role chcieliby wypróbować hipotetycznie i on wybrał Park Seo Joona w „Third-Rate My Way”, a ona Jang Narę z „Go Back Couple”. Ta kategoria była najbardziej nieprzewidywalna, jeśli chodzi o nominacje. Jak zobaczyłam imię Dong Ha, to liczyłam po cichutku, że może, MOŻE się załapie na nagrodę ex aequo z Kim Won Hae, który w tym roku naprawdę zwracał uwagę w każdej roli, ale wyróżnienia dla Choi Won Younga i Kim Sung Oh też mnie cieszą. Ten drugi w zeszłym roku zdobył swoją pierwszą nagrodę właśnie od KBSu za „Baek Hee Has Returned” i przeprosił, że zapomniał wtedy wspomnieć w podziękowaniach o swojej żonie. W kategorii żeńskiej przewidziałam, że wygra Lee Il Hwa (ile oklasków zebrała!), ale że Jung Hye Sung…? To w sumie przyjemna niespodzianka, choć podejrzewam, że jedyna nominacja w ogóle dla „Manhole”, „najgorszej” dramy KBSu w tym roku według koreańskich mediów.

Nagrody dla najlepszych nowych aktorów w przypadku KBSu to chyba jedno z największych wydarzeń z gal wszystkich stacji telewizyjnych. Jakoś tak wychodzi, że rywalizacja tutaj jest zawsze największa… MC Lee Yuri wymieniała wszystkich słynnych zdobywców tej nagrody z przeszłości (ona też do nich należy), a wręczającymi zostali Doojoon i Kim So Hyun z nadchodzącej dramy „Radio Romance”. Ona sama też była laureatką w 2015 za „Who Are You – School 2015”. Woo Do Hwan był podkreślany przez dosłownie wszystkie media jako murowany zwycięzca w tym roku i przez cały czas wyobrażałam sobie u jego boku Kim Jung Hyuna, ale kiedy tylko zobaczyłam, że uznali w nominacjach Ahn Jae Honga, dostałam bardzo trafnego przeczucia… Przynajmniej Kim Jung Hyun dostał nagrodę od MBC i zawsze może liczyć na jakieś pocieszenia od internautów. Zwyciężczynie w kategorii żeńskiej również dobrze zgadłam, kiedy tylko zobaczyłam nominacje. Jakoś nie przypadło mi do gustu czytanie Sejeong z listy komu dziękuje, bo raczej lepiej wygląda, kiedy aktorzy „nie spodziewają się” wygranej, jak np. rozpłakana Ryu Hwa Young, przy której Lee Yuri również zaczęła płakać.

Komik Heo Kyung Hwan przez bardzo długi czas wygłupiał się z obsadami poszczególnych dram, aż zaczęłam sobie googlować wyniki rywalizujących SBS Drama Awards z nudów. Po jakimś kwadransie Jo Yeo Jung wraz z przedstawicielem KBSu wręczyli nagrodę za najlepszy scenariusz. Można to też nazwać nagrodą dla „najlepszej” dramy, bo z reguły dostają ją największe hity, a który tytuł zdobył w tym roku 40% oglądalności…? „My Golden Life”. Przewidywalna wygrana. Nagrodę za scenarzystkę odebrała odtwórczyni głównej roli Shin Hye Sun.

Jang Nara i kolejny człowiek KBSu wręczali nagrody determinowane przez głosowanie internautów. Nawet to odpowiednie, zważając na jej popularność w Chinach… Wygrała główna para z „Third-Rate My Way”, Park Seo Joon i Kim Ji Won – ich popularność naprawdę nie słabnie po tylu miesiącach, w końcu zostali ostatnio wybrani w jakimś głosowaniu na najlepszą parę ze wszystkich dram 2017 roku. Spodziewam się przy tym, że ich drama będzie największym, najliczniejszym zwycięzcą tego wieczoru.

Yoon Hyun Min i komiczka Kim Sook znana z variety show KBSu „Unni’s Slam Dunk” wręczali One-Act Special Awards, nagrody wyłączne tylko dla tej stacji, która regularnie produkuje Drama Special oraz kilku-odcinkowe dramy. Zdziwiłam się, że 8-odcinkowe „Girls’ Generation 1979” zostało uznane za dramę krótkometrażową, skoro było emitowane w prime-timie, ale jeszcze większym szokiem była wygrana Yeo Hoe Hyuna! Nie, żeby nie zasługiwał, wręcz przeciwnie, lecz znając już tendencje od wielu lat, spodziewałam się Son Ho Juna (który dostałby tę małą nagrodę jako pocieszenie, gdyby nie załapał się na nic za „Go Back Couple”), może Gong Myunga, może Kwak Dong Yeona… Moja wyobraźnia zaczęła szaleć przy żeńskich nominacjach, ale znowu została sprowadzona na ziemię, kiedy wygrała najpewniejsza kandydatka, Ra Mi Ran.

Choi Kang Hee i Lee Dong Gun, którzy grali razem szesnaście lat temu w „Ad Madness”, byli prezenterami nagrody specjalnej za zasługi dla zmarłej w tym roku Kim Young Ae. W trakcie swojej kariery załapała się na kilka nagród Lifetime Achievement, historycznie zdobyła też Top Excellence na pierwszym w ogóle rozdaniu KBS Drama Awards… Jej ostatnia rola przed śmiercią była również w produkcji tej stacji, dramie weekendowej „The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop”, gdzie grała u boku Lee Dong Guna, jak i znali się się z „Hwang Jin Yi” – sageuka, który według zmarłej był jednym z najjaśniejszych, najważniejszych punktów jej kariery. Choi Kang Hee z kolei była jej córką w hitowym w 2009 roku filmie „Aeja”.

Występem poprzedzającym zakończenie pierwszej połowy gali był stały zestaw od uczestników „The Unit”, który widziałam już na KBS Song Festival – wybrany występ z programu plus oficjalna piosenka do playbacku. Po przerwie BtoB wykonali piosenkę z soundtracku do „Third-Rate My Way”, Sohyang „Go Back Couple”, a DinDin swoją piosenkę do „Chief Kim” – jedyną, którą tak naprawdę rozpoznałam, bo ikoniczną. Po tym zostały rozdane premierowo nagrody dla najlepszego OST – nie pamiętam, żeby kiedykolwiek takie były na KBS Drama Awards… To tutaj pojawił się wreszcie jakiś chiński przedstawiciel (i Kim Ji Won), jakby to była nagroda Hallyu. Dlatego zwycięzcami zostali BtoB, kpopowy boysband, a nie raper DinDin, którego OST pt. Must Be The Money najbardziej zapadł mi w pamięć.

Na kilka minut przed północą w Korei na scenę wyszli Park Soo Hong i Park Kyung Rim, którzy mieli rozdać nagrody dla par. Co roku KBS nagradza ich naprawdę wiele i mnóstwo aktorów ma na nie chrapkę. Poza Jung Ryeo Won i Yoon Hyun Minem reszta zwycięzców była raczej pewna… Shin Hye Sun odbiła sobie wreszcie za brak wyróżnienia dla niej i Sung Huna za „Five Children” w zeszłym roku, Kim Ji Won i Park Seo Joon są dla mnie jak zeszłoroczni Song Joong Ki i Song Hye Kyo, z kolei męsko-męska para Namgoong Mina i Junho jest pierwszą taką od siedmiu lat i czasów Song Joong Kiego i Yoo Ah Ina, którzy grali razem w „Sungkyunkwan Scandal”. W trakcie mów dziękczynnych wybiła północ, dosłownie po wywiadach dwóch par. Może specjalnie to zaplanowali, żeby pasowało do romantycznego, komiksowego konceptu spędzania Nowego Roku z „ukochaną” osobą? Całusek w policzek Namgoong Mina w pierwszych minutach 2018 roku?

Baek Jin Hee i Choi Daniel z emitowanej właśnie dramy „Jugglers” rozdali pierwsze Excellence w kategorii dram średniej długości. Na długo przed galą KBS Drama Awards założyłam, że impakt Junho był zbyt wielki, aby odszedł „zaledwie” z nagrodą dla nowego aktora, ale nie wiem po co to wyróżnienie dla Lee Dong Guna. Za pierwszego villaina w karierze? Czy wszystkie Excellence będą rozdawane podwójnie? Frekwencja w kategorii była tak niska, że nagrodę dostała Jo Yeo Jung jako jedyna obecna na gali, ale byłam tym niezmiernie ucieszona, ponieważ po skończeniu „Perfect Wife” miałam taką malutką nadzieję wobec niej. Zagrała w końcu jedną z najlepszych ról w tym roku, jednak obawiałam się, że niska oglądalność temu zapobiegnie… To jednak wspaniała kontynuacja jej kariery w ostatnich latach… Zaczynając od nagrody dla aktorki drugoplanowej za „Obsessed”, przez zeszłoroczne One-Act Special Award za „Babysitter”, aż do tego Excellence, jej pierwszego w życiu tak na marginesie…

Excellence dla dram codziennych wręczyli So Yi Hyun i Oh Min Seok z zeszłorocznego „Secrets of Women”. Nawet jeśli w ogóle nie oglądam tych tasiemców, doskonale wiedziałam po medialnym szumie, kto będzie zwycięzcą – para z „First Love Again”. Ten tytuł miał akurat i wysoką oglądalność, i nawet sporą popularność w internecie jak na dramy codzienne. Zapomniałam całkowicie, że Song Chang Ui, dość uznany aktor, gra w codziennym makjangu.

Seo Kang Jun i Gong Seung Yeon z nadchodzącej dramy „Are You Human, Too?” (ile jeszcze będzie przekładana jej premiera, nie wygląda specjalnie zachęcająco po zwiastunie?) byli prezenterami Excellence dla mini-serii. Rywalizacja w tej kategorii była zacięta, ponieważ zebrało się KBSowi całkiem sporo hitów, każdego chciałoby się nagrodzić i trudno było określić, kto zasługuje na Excellence, a kto jeszcze „bardziej” na Top Excellence, dlatego właśnie przegrane jednych od razu rozbudzały nadzieję na większe nagrody dla nich.

Excellence dla dram weekendowych wręczyła ostatnia para z nadchodzących seriali – Lee Sang Woo i Han Ji Hye, którzy za parę miesięcy przejmą pałeczkę po „My Golden Life”. Trzeba przyznać, że stała się rzecz niezwykła dla Park Shi Hoo… Niegdyś jedna z największych zapowiadających się gwiazd upadła wraz z seks-skandalem, wciąż nie cieszy się dobrą opinią publiczną, ale wreszcie załapał się na rolę w dramie weekendowej, która stała się akurat największym hitem tego roku… Czy zobaczymy jeszcze powrót do sławy „The Princess’ Man”?

Park Bo Geom i Kim Yoo Jung z zeszłorocznego „Moonlight Drawn by Clouds” (powinni już dawno zagrać w czymś nowym…) wręczali Top Excellence. MC Park Soo Hong zauważył, że jego współ-prowadzący Lee Yuri i Namgoong Min nie dostali jeszcze żadnej aktorskiej nagrody, więc można było do pewnego stopnia obstawiać czy ich nazwiska pojawią się właśnie w tej chwili. Ja jednak wiedziałam, że wywołają Jung Ryeo Won. To jej drugie Top Excellence od pięciu lat i genialnego dla niej 2012 roku, kiedy zagrała w kultowych „History of Salaryman” i „The King of Dramas”. Z kolei dla Namgoong Mina to trzecia taka nagroda w przeciągu zaledwie roku – w zeszłym dostał od SBSu za „Beautiful Gong Shim”, a tego samego wieczoru tutaj, od KBSu oraz od SBSu (pomimo nieobecności na konkurencyjnej gali) za „Falsify”. Trochę jednak przykro mi się zrobiło, że to nie Daesang dla niego.

Jak wspomniałam na samym początku, wybranie weterana z dramy weekendowej to taki bezpieczny pomysł bez polotu. Jednak trzeci rok z rzędu nagrodzono dwie osoby najważniejszym wyróżnieniem… bo trudno w sumie zdecydować, który dramowy „ojciec” był bardziej wzruszający i który aktor zasługuje na to bardziej, mimo że to drugi Daesang w karierze dla Kim Young Chula i dopiero pierwszy dla Chun Ho Jina.

Moje ogólne wrażenia po obejrzeniu gali 2017 KBS Drama Awards na żywo są takie, że chyba za bardzo nakręciłam się przed nią, bo przecież to tylko kolejne kilka godzin glorii i chwały, które później wyparowują z pamięci w bardzo krótkim czasie. Gala trwała chyba rekordowe pięć godzin, które często trudno było wysiedzieć i to nieco ściągnęło w dół moją ekscytację z powodu nagród dla lubianych aktorów. Zakładam, że już za chwilę internet zaleją artykuły z koreańskich newsletów krytykujące podwójne rozdawanie nagród, ale w tym roku KBS miał za dużo nazwisk do rozpieszczenia. Czy podobnie będzie w następnym?


Lista zwycięzców:

Daesang:

CHUN HO JIN (My Golden Life)
KIM YOUNG CHUL (Father is Strange)

Top Excellence:

Aktor:
Chun Ho Jin (My Golden Life)
Kim Young Chul (Father is Strange)
Kwon Sang Woo (Mystery Queen)
NAMGOONG MIN (Chief Kim)
Park Seo Joon (Hwarang / Third-Rate My Way)
Yoo Ji Tae (Mad Dog)

Aktorka:
Choi Kang Hee (Mystery Queen)
Jang Nara (Go Back Couple)
JUNG RYEO WON (Witch’s Court)
Kim Hae Sook (Father is Strange)
Kim Ji Won (Third-Rate My Way)
LEE YURI (Father is Strange)
Shin Hye Sun (My Golden Life)

Excellence:

Aktor w mini-serii:
Go Kyung Pyo (Strongest Deliveryman)
Kwon Sang Woo (Mystery Queen)
PARK SEO JOON (Third-Rate My Way)
Son Ho Jun (Go Back Couple)
Yoo Ji Tae (Mad Dog)
Yoon Hyun Min (Witch’s Court)

Aktorka w mini-serii:
Chae Soo Bin (Strongest Deliveryman)
Choi Kang Hee (Mystery Queen)
JANG NARA (Go Back Couple)
Jung Ryeo Won (Witch’s Court)
KIM JI WON (Third-Rate My Way)

Aktor w średniej dramie:
JUNHO z 2PM (Chief Kim)
LEE DONG GUN (Seven Days Queen)
Namgoong Min (Chief Kim)
Park Seo Joon (Hwarang)
Yoon Sang Hyun (Perfect Wife)

Aktorka w średniej dramie:
Go Ara (Hwarang)
Go So Young (Perfect Wife)
JO YEO JUNG (Perfect Wife)
Nam Sang Mi (Chief Kim)
Park Min Young (Seven Days Queen)

Aktor w długiej dramie:
Chun Ho Jin (My Golden Life)
Kim Young Chul (Father is Strange)
Lee Joon (Father is Strange)
PARK SHI HOO (My Golden Life)
Ryu Soo Young (Father is Strange)

Aktorka w długiej dramie:
Jung So Min (Father is Strange)
Kim Hae Sook (Father is Strange)
Kim Hye Ok (My Golden Life)
Lee Yuri (Father is Strange)
SHIN HYE SUN (My Golden Life)

Aktor w codziennej dramie:
Kim Dong Jun (Shining Eun Soo)
KIM SEUNG SOO (First Love Again)
Lee Chang Wook (Lovers in Bloom)
Lim Ho (Dal Soon’s Spring)
SONG CHANG UI (The Secret of My Love)

Aktorka w codziennej dramie:
Bae Jong Ok (Unknown Woman)
Hong Ah Reum (Dal Soon’s Spring)
Lee Hwi Hyang (The Secret of My Love)
Lee Young Eun (Shining Eun Soo)
LIM SOO HYANG (Lovers in Bloom)
MYUNG SE BIN (First Love Again)
Oh Seung Ah (That Woman’s Sea)

Najlepszy aktor(ka) drugoplanowy:

Aktor:
CHOI WON YOUNG (Hwarang / Mad Dog)
Dong Ha (Chief Kim / Drama Special You’re Closer Than I Think)
In Kyo Jin (Perfect Wife / Girls’ Generation 1979)
Jo Hee Bong (Strongest Deliveryman / Naked Fireman)
Jo Jae Yoon (Mad Dog)
KIM SUNG OH (Third-Rate My Way)
Kim Won Hae (Hwarang / Chief Kim)

Aktorka:
Hong Soo Hyun (Mad Dog)
JUNG HYE SUNG (Manhole / Chief Kim)
Kim Sun Young (Girls’ Generation 1979)
Kim Yeo Jin (Witch’s Court)
LEE IL HWA (Chief Kim / Witch’s Court)
Lee Mi Do (Father is Strange)
Seo Jung Yeon (Chief Kim / Naked Fireman)
Song Ha Yoon (Third-Rate My Way)

One-Act Special Award:

Aktor:
Gong Myung (Individualist Ms. Ji Young)
Jang Dong Yoon (Drama Special If We Were a Season)
Kwak Dong Yeon (Drama Special Slow)
Lim Ji Kyu (Drama Special The Reason We Can’t Sleep)
Seo Young Joo (Girls’ Generation 1979)
Son Ho Jun (Drama Special Let Us Meet, Joo Oh)
YEO HOE HYUN (Girls’ Generation 1979 / Drama Special Waltzing Alone)

Aktorka:
Bona z WJSN (Girls’ Generation 1979)
Chae Soo Bin (Drama Special If We Were a Season)
Jo Bo Ah (Drama Special Let Us Meet, Joo Oh)
Kim So Hye (Drama Special Kang Deok Soon’s Love History)
Min Hyo Rin (Individualist Ms. Ji Young)
Moon Ga Young (Drama Special Waltzing Alone)
RA MI RAN (Drama Special Madam Jung’s Last Week)

Najlepszy nowy aktor(ka):

Aktor:
AHN JAE HONG (Third-Rate My Way)
Jang Ki Yong (Go Back Couple)
Junho z 2PM (Chief Kim)
Kim Jung Hyun (School 2017 / Drama Special Buzzcut Love)
Kim Sun Ho (Chief Kim / Strongest Deliveryman)
Lee Tae Hwan (My Golden Life)
Song Won Seok (Dal Soon’s Spring)
WOO DO HWAN (Mad Dog)

Aktorka:
Bona z WJSN (Girls’ Generation 1979 / The Best Hit)
KIM SE JUNG (School 2017)
Lim Hwa Young (Chief Kim)
Pyo Ye Jin (Love Returns / Third-Rate My Way)
RYU HWA YOUNG (Father is Strange / Mad Dog)
Seo Eun Soo (My Golden Life)

Najlepszy aktor(ka) dziecięcy:

Aktor:
Baek Seung Hwan (Seven Days Queen)
Ji Min Hyuk (Witch’s Court)
Jo Yeon Ho (Third-Rate My Way)
JUNG JUN WON (Father is Strange)

Aktorka:
Lee Han Seo (Third-Rate My Way)
LEE RE (Witch’s Court)
Park Shi Eun (Seven Days Queen)
Shin Rin Ah (Drama Special Madam Jung’s Last Week)
Uhm Chae Young (Dal Soon’s Spring / First Love Again)

Nagroda internautów:

Aktor:
Go Kyung Pyo (Strongest Deliveryman)
Junho z 2PM (Chief Kim)
Kim Jung Hyun (School 2017)
Kwon Sang Woo (Mystery Queen)
Namgoong Min (Chief Kim)
Park Hyung Shik (Hwarang)
PARK SEO JOON (Hwarang / Third-Rate My Way)
Son Ho Jun (Go Back Couple / Drama Special Let Us Meet, Joo Oh)
Woo Do Hwan (Mad Dog)
Yoon Hyun Min (Witch’s Court)

Aktorka:
Chae Soo Bin (Strongest Deliveryman)
Choi Kang Hee (Mystery Queen)
Jang Nara (Go Back Couple)
Jo Yeo Jung (Perfect Wife)
Jung Ryeo Won (Witch’s Court)
Jung So Min (Father is Strange)
KIM JI WON (Third-Rate My Way)
Kim Se Jung (School 2017)
Lee Yuri (Father is Strange)
Shin Hye Sun (My Golden Life)

Najlepsza para:

Ahn Jae Hong & Song Ha Yoon (Third-Rate My Way)
Go Kyung Pyo & Chae Soo Bin (Strongest Deliveryman)
Kim Jung Hyun & Kim Se Jung (School 2017)
Kim Seung Soo & Myung Se Bin (First Love Again)
Kwon Sang Woo & Choi Kang Hee (Mystery Queen)
Namgoong Min & Nam Sang Mi (Chief Kim)
NAMGOONG MIN ♥ JUNHO z 2PM (Chief Kim)
PARK SEO JOON ♥ KIM JI WON (Third-Rate My Way)
PARK SHI HOO ♥ SHIN HYE SUN (My Golden Life)
RYU SOO YOUNG ♥ LEE YURI (Father is Strange)
SON HO JUN ♥ JANG NARA (Go Back Couple)
Woo Do Hwan & Ryu Hwa Young (Mad Dog)
YOON HYUN MIN ♥ JUNG RYEO WON (Witch’s Court)

Najlepszy scenariusz:

SO HYUN KYUNG (My Golden Life)

Drama OST Award:

BTOB (Third-Rate My Way)

Special Lifetime Achievement Award:

KIM YOUNG AE

Zdjęcia z czerwonego dywanu:


Poprzednie edycje KBS DRAMA AWARDS:

2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | ogólny spis podsumowań

3 Comments

 1. Absolutnie zasłużony daesang dla Chun Ho Jina w Golden Life. Jego kreacja wypalonego starszego człowieka i rozczarowanego ojca jest tak plastyczna i przejmująca, że inne postacie przy nim bledną. Skoro dostał nagrodę, to może zostawią jego bohatera przy życiu?

  Polubienie

 2. Abstrahując od samych nagród, to nie macie wrażenia, że panie nie wysiliły się na kreatywne kreacje? Może z 2 miały inny kolor niż biały i beżowy, same kroje też jakieś nieciekawe. Trochę jakoś zbyt weselnie.

  Polubienie

  1. Od lat na niemalże WSZYSTKICH koreańskich galach nagród jest biało, ślubnie, ewentualnie czarno, a kolor pojawia się raz na dwadzieścia sukienek… Wydaje mi się, że gdzieś czytałam, że w Korei nie ma po prostu takiej kultury, aby projektanci stroili aktorki na gale, więc one naprawdę siłą rzeczy wychodzą w ślubnych sukniach ;D

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.